Je nám potěšením informovat o vytvoření dvou unikátních doktorských studijních programů, které vznikly ve spolupráci s NÚVR a pod jeho patronací – Molekulární a translační medicína na Univerzitě Palackého a Experimentální a klinická onkologie na Univerzitě Karlově.
Molekulární a translační medicína
Za akreditací a garancí tohoto programu stojí odborníci z Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP Olomouc (www.imtm.cz) a velké výzkumné infrastruktury pro translační medicínu EATRIS-CZ (www.eatris.cz) pod vedením předsedy oborové rady docenta Mariána Hajdúcha, který je i lékařským ředitelem NÚVR.
Co nabízíme
Doktorský studijní program Molekulární a translační medicína je zaměřen na pochopení molekulární podstaty lidských chorob a možnosti jejich diagnostiky a léčby. Zejména se soustředí na hledání nových molekulárních cílů, biomarkerů nemocí, inovativní terapeutické postupy, zdravotnickou informatiku a personalizovanou medicínu s důrazem především na nádorová, infekční, neurodegenerativní a zánětlivá onemocnění.
Absolvent bude schopen samostatně analyzovat problém, definovat výzkumné cíle, připravit projekt vědecké práce, zvolit adekvátní metodiku, organizovat sběr dat, vyhodnocovat a publikovat výsledky své práce. Cílem studia je rovněž vštípit absolventům schopnost názorné, přesvědčivé a srozumitelné prezentace vědeckých výsledků i didaktické dovednosti k předávání znalostí odborné i laické veřejnosti.
Čím jsme jiní
Zvláštní zřetel je brán na translační výzkum a „bed-to-bench“ přístup, které umožní rychlý přesun informací z laboratoří do praxe k samotnému příjemci výsledků – pacientovi.
Doktorský studijní program Molekulární a translační medicína reflektuje nároky jak na zvýšení mezioborové a mezisektorové spolupráce, tak na spolupráci s klinickými centry a aplikační sférou s přenesením větší role ve výzkumu na akademické instituce. Je zaměřen na schopnost absolventů realizovat dlouhodobější projekty, vyžadující excelentní vědecké zázemí. Toto zázemí je nutné hledat spíše v užší spolupráci nejen se zdravotnickými zařízeními (klinické studie), ale také ve spolupráci s institucemi provádějícími základní a aplikovaný (translační) výzkum. Smyslem programu je v neposlední řadě propojení center s tímto programem úzce souvisejících oborů a jejich týmů, kteří budou schopni úspěšně stanovit nové směry výzkumu, vyvíjet špičkové technologie a dosahovat maxima v získávání národních a mezinárodních grantových zdrojů.
Proč hledáme právě vás
Absolventi doktorského studijního programu Molekulární a translační medicína vyplní v budoucnosti mezeru na trhu práce, kde citelně scházejí interdisciplinární odborníci vyznačující se schopností porozumět potřebám translačního výzkumu v medicíně a současně se znalostí jednotlivých procesů potřebných k realizaci takových projektů vedoucích k praktickému využití poznatků z výzkumu v praxi.
Doktorský studijní program je otevřený v českém i anglickém jazyce a již v prvním roce zařadil do studia více než deset českých i zahraničních studentů. Více informací o programu, vypsaná témata a podmínky přijímacího řízení lze najít na https://imtm.cz/careers/doctoral.
Experimentální a klinická onkologie
Program vznikl jako společný projekt 1. a 2. lékařské fakulty UK pod vedením předsedy oborové rady a garanta profesora Miroslava Zavorala se zastoupením mnoha členů NÚVR v oborové radě a mezi školiteli.
Co nabízíme
Cílem doktorského studijního programu Experimentální a klinická onkologie je umožnit studentům osvojit si základní principy obecně platné pro vědeckou činnost v biomedicínských oborech – práci s informacemi, přípravu vědeckého projektu, formulaci hypotéz, koncept základních a pokročilých statistických metod, logistiku vlastní realizace výzkumného projektu, sběr, analýzu a kritickou interpretaci dat, formulaci závěrů, přípravu odborných sdělení (přednášek, posterů a rukopisů), jejich prezentaci na konferencích i pravidla a strategii publikačních aktivit.
Důležitou součástí studia je příprava doktoranda na samostatné grantové aplikace, včetně všech souvisejících organizačních náležitostí (mezinárodní registrace klinického projektu, pravidel práce s geneticky modifikovanými organismy, zvířaty či s radioizotopy, role etických komisí, Státního ústavu pro kontrolu léčiv aj.), a pochopit tak i rámec získávání prostředků k realizaci vlastních projektů.
Čím jsme jiní
Experimentální a klinická onkologie je mezioborový doktorský program, který nenahrazuje ani neduplikuje žádný z existujících programů obou zúčastněných fakult a je otevřený školitelům s relevantní kvalifikací i z dalších institucí (univerzit, Akademie věd ČR).
Proč hledáme právě vás
Doktorský studijní program pokrývá tematicky i složením své oborové rady a spektrem oponentů všechny oblasti onkologie, s akcentem na její akademickou – výzkumnou – komponentu. Je proto otevřen absolventům všech relevantních fakult, včetně nelékařských, s profesním zájmem mimo jiné o:
- buněčnou a molekulární biologii ve vztahu k onkologii,
- buněčné modely 2D, 3D, animální modely,
- preklinickou onkologii,
- prediktivní patologii,
- mikrobiom a mikrobiotu,
- nádorovou imunologii,
- klinickou onkologii s akademickou komponentou,
- paliativní a tanatologickou péči,
- translační medicínu a akademické klinické studie v onkologii.
Úspěšné dokončení doktorského studia je kvalifikací pro samostatnou vědeckou práci a východiskem pro další akademickou dráhu absolventa. Pro další informace je možno kontaktovat přímo administrátora programu na e-mailové adrese jaroslav.kozel@uvn.cz.