Rozebírat s kolegy z branže význam internacionalizace – v rovině monetární, informační, personální, expertní –, vstupu do konsorcií a podobně pro vědeckou práci by bylo pověstným nošením sov do Atén. Z vlastní zkušenosti ovšem bohužel vím, že úplné pochopení jejího významu, od vlastního obsahu vědecké práce až po reputační dopad, nepanuje mezi úředníky některých spolupříjemců.
Narážíme na, někdy až surreálné, administrativní bariéry, třeba se zasmluvňováním zahraničních kolegů, zejména jsou-li z oblastí mimo EU. Je fakt, že existuje řada regulačních rozdílů v různých zemích a že i evropská legislativa představuje mnohdy náročnou výzvu. Kvalita administrativní podpory, vůle a schopnost v hledání cesty v této oblasti se ovšem mezi spolupříjemci zásadně liší – v závislosti na lokálním výkladu pravidel či úrovně profesionality, alibismu a subjektivity – od špičkové až po v některých případech velmi obturační.
Mezinárodní rozměr už v základech NÚVR
Již zadávací dokumentace ministerstva školství pro veřejnou soutěž VaVaI programu EXCELES jasně apelovala na implementaci řady internacionalizačních parametrů a definici jejich indikátorů. Mimochodem, předchozí rozsáhlá zahraniční zkušenost byla i jedním z kvalifikačních „inkluzních kritérií“ pro klíčové osoby a šéfy výzkumných skupin Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). Do návrhu projektu jsme tak požadavky na internacionalizační dopad nejen „formálně přetavili“, ale hlavně jsou faktickým, velmi pozitivním a vítaným strategickým prvkem, přirozeně prostupujícím řadou inherentních projektových aktivit podmiňujících smysluplné a úspěšné řešení projektu.
K čemu se tedy – jednotliví partneři v různém rozsahu – zavázali:
- Projekty mezinárodní spolupráce ve VaVaI členů řešitelského týmu, které jsou financovány ze zahraničních zdrojů.
- Finanční prostředky ze zahraničí získané příjemcem nebo dalším účastníkem projektu z mezinárodní spolupráce, a to díky aktivitě člena řešitelského týmu.
- Účast zahraničních výzkumníků na projektu s úhrnnou délkou pobytu delší než 3 měsíce.
- Účast členů řešitelského týmu v mezinárodních profesních sítích, organizacích VaVaI a zahraničních hodnoticích panelech a komisích.
- Počet nově příchozích zahraničních výzkumníků.
- Nárůst počtu aplikací v mezinárodních grantových schématech.
- Uspořádání letní školy prezentující onkologickou tématiku budoucím studentům vyšších forem studia.
- Uspořádání konference.
Mezinárodní spolupráce a publikace
Jak nám plnění závazných indikátorů opravdu jde, průběžně sumarizují naši administrátoři. Na webu NÚVR můžeme vidět, jak se našim kolegům daří publikovat v mezinárodních týmech, na jakém místě v autorských týmech vystupují i zda je paper primárně „domácí“ či ze zahraničního spolupracujícího pracoviště. Každá z těchto alternativ znamená trochu něco jiného, vše z toho je ovšem dobrou zprávou. A krom vlastního výsledku je to i ukazatel dlouhodobého trendu a zdroje pověsti té které skupiny na „mapě světových pracovišť“.
Potěšitelnou zprávou je i uzavření dvou memorand o spolupráci – mezi NÚVR a Dana Farber Cancer Institute a NÚVR a Institute of Virology, University Hospital Cologne. V obou případech se nejedná o formální „rukotřas bafuňářů“, ale o dohody vycházející z dosavadní doložitelné spolupráce, směřující k dalším konkrétním výsledkům. A víme o přípravě dalších.
Mezinárodní týmy
Několik výzkumných skupin NÚVR se rozrostlo o zahraniční kolegy. Pět týmů přitom vzniklo nově, výhradně díky podpoře NÚVR a na základě mezinárodního konkurzu. Jeden z nich, vzniklý na Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK okolo juniorního vědce-navrátilce, několik let působícího na zahraničních pracovištích, je složen výhradně ze zahraničních vědců – od postdoků až po doktorandy. Mimochodem, zmínění doktorandi jsou studenty doktorského studijního programu Experimentální a klinická onkologie na Univerzitě Karlově, jednoho ze dvou, na jejichž akreditaci pro výuku v češtině i angličtině se podílel právě NÚVR.
Mezinárodní konference
Naše konference Czech Annual Cancer Research Meeting (CACR), prezentující výsledky (nejen) kolegů z NÚVR, letos proběhne opět v Olomouci a bude hostit řadu zahraničních řečníků, mezi jinými Jonathana S. Duke-Cohana z Dana Farber Cancer Institute, Viktora Umanskyho z German Cancer Research Center nebo Jindřicha Kopečka z University of Utah. Nebude chybět ani prezenční jednání International Supervisory and Advisory Board, který je významným kontrolním, ale i inspirativním orgánem – složeným z významných, především zahraničních renomovaných seniorních vědeckých autorit. A také námi spolupořádané letní školy jsou – jak jinak – internacionální nejen z hlediska přednášejících, ale i frekventantů.
Mezinárodní partnerství a reputace
Kromě pohledu na plnění indikátorů „má dáti, dal“ má ovšem naše vnímání internacionalizace NÚVR ještě o něco širší ambici. Smyslem další udržitelnosti NÚVR jsou mimo jiné mezinárodní partnerství na úrovni jednotlivých pracovišť, či dokonce analogických národních nebo nadnárodních distribuovaných center sdružujících významná pracoviště akademické onkologie v zahraničí. K širšímu vnímání NÚVR významně přispívá také individuální reputace našich významných kolegů napříč skupinami všech uzlů NÚVR. Těch, kteří nad rámec své vlastní špičkové vědecké práce investují energii „do světové vědy“ i svou účastí v exekutivních orgánech nadnárodních vědeckých společností, boardech, pořádáním významných mezinárodních konferencí a podobně. Mimochodem, zvýšit povědomí o těchto aktivitách, jak navenek, tak i dovnitř projektu, může pomoci i nově vzniklý „katalog výzkumných skupin NÚVR“, který je dostupný na našich webových stránkách.