Hodnocení průběžných výsledků i diskuse o budoucnosti Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) byly hlavními tématy konference, které se zúčastnili poslanci a poslankyně, zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Úřadu ministra pro vědu, výzkum a inovace, Magistrátu hlavního města Prahy a představitelé NÚVR.
Dosud největší projekt akademické onkologie v Česku vznikl díky podpoře z fondu EXCELES Národního plánu obnovy MŠMT. Přínos NÚVR je podle Radky Vildové, vrchní ředitelky sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT, znatelný již v polovině běhu projektu. „Projekt NÚVR má celorepublikový dopad a měřitelný mezinárodní přesah, i proto jej pečlivě sledujeme. Patří v porovnání s dalšími EXCELES programy mezi nadprůměrné v hodnocení reálných výsledků. Zároveň mohu potvrdit, že hledáme cesty, jak fakticky podpořit finanční udržitelnost celého projektu Národního ústavu pro výzkum rakoviny.“
Národní ústav pro výzkum rakoviny nevznikl s cílem vybudovat nové vědecké centrum. Propojuje již existující výzkumné skupiny s excelentními výsledky a zlepšuje podmínky pro jejich spolupráci. To napomáhá rychlejšímu pokroku v bádání i posílení české vědy v mezinárodní konkurenci.
„NÚVR patří mezi několik největších výzkumných projektů v Česku, mezi těmi, které nejsou zaměřeny na výstavbu budov. Excelenci ve výzkumu vnímám jako úspěšnost a konkurenceschopnost v porovnání se zahraničím,” zmínil ve svém příspěvku Pavel Doleček, náměstek pro vědu, výzkum a inovace.
Výzkum v NÚVR se větví do pěti programů, v nichž na konkrétních projektech pracuje 71 skupin. Výsledky jednotlivých výzkumných programů na konferenci představili jejich vedoucí: Jan Trka (Molekulární podstata nádorových chorob a molekulární cíle), Michal Hocek Výzkum a vývoj protinádorových léčiv a terapeutických postupů), Karel Smetana (Biomarkery nádorových nemocí a diagnostika nádorových chorob), Petr Džubák (Včasná detekce a prevence nádorů) a Pavel Klener (Translační onkologie: ověřovací klinické studie typu proof-of-concept).
Národní ústav pro výzkum rakoviny a v něm spojené vědecké týmy a laboratoře mají před sebou řadu výzev v boji proti rakovině, ale jednou z hlavních zůstává také zajištění udržitelného financování i v dalších letech. Jak ve svém příspěvku upozornil Jakub Hlávka, člen ISAB, mezinárodního poradního a dozorčího orgánu NÚVR, podle dat z USA a UK má biomedicínský výzkum má asi 2,5 násobnou návratnost. Společně s dosavadními výsledky výzkumu je to další argument pro pokračování projektu.