Noc vědců z pohledu NÚVR zahájil Petr Výmola svou popularizační přednáškou „Nádor nejsou jen nádorové buňky“. Jak název napovídá, ústředním tématem byly ekosystémy, které si nádory vytvářejí, aby mohly růst a šířit se.
Nádor je komplexní systém, který se obklopuje různými podpůrnými strukturami a buňkami, které mu umožňují lépe přežívat, růst a bránit se léčebným zásahům. Petr Výmola představil, jak nádory manipulují svým okolím, vytvářejí nové cévy pro svůj přísun živin, a dokonce jak ovlivňují imunitní systém, aby jim nebránil v růstu. Pochopení těchto principů je důležité pro budoucí vývoj nových léčebných strategií.
O půl hodiny později a ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky AV ČR vstoupil NÚVR do Noci vědců podruhé prostřednictvím speciální talkshow s názvem „Jadrná věda after dark“, kterou moderoval novinář, spisovatel a popularizátor vědy Leoš Kyša. Talkshow se uskutečnila právě v prostorách Ústavu molekulární genetiky a nabídla divákům netradiční a odlehčený pohled na složitá vědecká témata spojená s výzkumem rakoviny a využitím bioinformatiky.
Během večera vědci z NÚVR diskutovali o nejnovějších pokrocích v onkologickém výzkumu, zaměřili se na oblasti, jako jsou genetika nádorů, inovativní diagnostické postupy a role bioinformatiky.
Pro ty, kteří se nemohli této jedinečné talkshow zúčastnit osobně, máme dobrou zprávu. „Jadrná věda after dark“ bude dostupná ke zhlédnutí online v následujících týdnech, včas vás budeme informovat na profilech našich „sociálních sítí“.
Podle oficiálních zdrojů šlo letos o rekordní Noc vědců, k akci se připojilo více než 50 českých měst a obcí a program přilákal téměř 100 000 návštěvníků. Do akce se zapojily nejen vysoké školy, ale také science centra, pracoviště Akademie věd ČR, muzea, hvězdárny a planetária či základní i střední školy a technologické firmy. Věříme, že další ročník bude opět s naší účastí, těšíme se na vás.