Medical Tribune, 5. 11. 2024
S vedoucím Laboratorního centra Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol, Praha, které je zároveň součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), prof. MUDr. Janem Trkou, Ph.D., jsme měli možnost krátce hovořit u příležitosti říjnového neformálního setkání výboru konsorcia EuroMRD v Praze.
„Konsorcium existuje už velmi dlouho, i když ne po celou dobu přesně pod tímto názvem, nicméně pracuje a vyvíjí se skutečně již tři dekády. Dnes sdružuje 74 laboratoří, zdaleka nejenom z Evropy, ale i z Asie, Severní a Jižní Ameriky. Jak název EuroMRD napovídá, konsorcium se zaměřuje na metody detekce reziduální nemoci, zejména na jejich technologické aspekty, protože nejsme v zásadě klinická skupina. Naším úkolem tedy není aplikovat výsledky měření reziduální nemoci do klinické praxe, ale připravit technologickou základnu pro to, aby se toto měření vůbec mohlo provádět. Například u dětských leukémií se MRD sleduje už 25 let, u dospělých minimálně 15 let také – to je výsledek naší práce,“ říká v rozhovoru J. Trka.
„Naší snahou je stejným způsobem, jako jsme standardizovali klasickou metodu detekce MRD vyvinutou v devadesátých letech, standardizovat i metodu založenou na sekvenování nové generace. Dnes existuje komerční americké řešení od jedné firmy, která si tuto oblast v podstatě monopolizuje. My v EuroMRD věříme, že jsme schopni naše řešení dotáhnout do fáze, kdy bude standardizované, akademicky volně použitelné a v klinické praxi mnohem levnější než to komerční – a přitom bude poskytovat stejně dobrou informaci. Tak to je třeba jedno z témat, o kterých jsme diskutovali,“ dodává. Více se dočtete zde.