Více než 300 osobností české a světové vědy a biomedicínského výzkumu se v těchto dnech, 18.–20. listopadu, schází v Olomouci na České výroční konferenci o výzkumu nádorů (Czech Annual Cancer Research Meeting – CACR Meeting 2024). Tradiční konferenci organizuje cluster MedChemBio a spolupořádá Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) a také Evropská infrastruktura pro translační medicínu.
„Velmi mě těší narůstající zájem kolegů z celého světa o účast na CACR Meetingu. Naše konference je tak nejen přehlídkou výsledků skvělé vědecké práce a její internacionalizace, ale i jednou z aktivit, kterými NÚVR přispívá k rozvoji profesní kariéry mladých vědeckých pracovníků a podtrhuje jeho unikátnost na mapě české akademické onkologie,“ říká Aleksi Šedo, ředitel NÚVR.
Během konference CACR 2024 zazní na 60 přednášek, v nichž tuzemské výzkumné skupiny, často ve spolupráci s významnými zahraničními partnery, a řada zahraničních vědkyň a vědců představí výsledky své práce, která má potenciál v budoucnu změnit osud pacientů s rakovinou.
„Máme tu čest poznat to nejlepší z výzkumu rakoviny z České republiky, ale i ze zahraničí, přivítat vědce, klinické lékaře a zdravotníky, kteří zasvětili svůj život pochopení rakoviny a boji proti ní. Jejich objevy a obětavost jsou na cestě k porážce rakoviny naprosto zásadní,“ uvedl při zahájení Marián Hajdúch, prezident konference CACR 2024, lékařský ředitel NÚVR, a dodal: „Letošní ročník slibuje být dynamickou platformou pro sdílení inovativních myšlenek, průkopnických objevů a strategií, jak přenést výsledky výzkumu do klinického užití.“
Velká část programu je věnována novým molekulárním cílům, které se nacházejí nejen v samotných nádorových buňkách, ale i v nádorovém mikroprostředí, které účinné léčbě často brání. S tím souvisí i hledání způsobů, jak zabránit nádoru v metastazování a šíření se dál po celém organismu – v této problematice celosvětově významně pokročili vpřed právě vědci zapojení do NÚVR. Důležitými otázkami, kterým se české výzkumné týmy významně věnují, jsou také sledování toxicity protinádorové léčby, včetně mírnění jejích zdravotních následků, a personalizace léčby rakoviny podle individuálních charakteristik každého jednotlivého pacienta
Druhou velkou tematickou oblastí konference CACR 2024 je včasná diagnostika rakoviny. Diskutovat se bude o významu nově studovaných biomarkerů obsažených např. v krvi, které by dokázaly odhalit rakovinu při běžné preventivní prohlídce dříve, než se začne projevovat.
Třetím tématem je prevence rakoviny. Z tohoto pohledu bude zajímavá přednáška jednoho z významných zahraničních hostů na téma snižování zdravotních škod užívání tabáku u dospělých kuřáků a výsledků nezávislých akademických studií o roli e-cigaret při odvykání kouření. Čeká se také na prezentaci dalších dat z ekologické studie výskytu rakoviny plic v ČR a vývoje úmrtnosti na toto onemocnění.
Zajímají vás některá z uvedených témat podrobněji? Sledujte on-line zpravodajství na našem profilu na X.