Ve středu 20. listopadu v podvečer se v Olomouci definitivně uzavřel letošní ročník České výroční konference o výzkumu nádorů (Czech Annual Cancer Research Meeting – CACR Meeting 2024). Během tří dnů vyslechlo více než 350 účastníků na 60 přednášek v tematických sekcích Genetické a genomické biomarkery rakoviny Protinádorové, léky a terapie, Imunologie a imunoterapie rakoviny, Molekulární základy nádorových onemocnění: Heterogenita nádorů a Včasná detekce a prevence rakoviny.
Vedle zástupců výzkumných skupin zapojených v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) se představili i významní přednášející ze zahraničí – namátkou Asta Försti a Viktor Umansky z Deutsches Krebsforschungszentrum Heidelberg či Jonathan Duke-Cohan a Petr Jarolim z Dana-Farber Cancer Institute v Bostonu.
Pro zájemce byl připraven také vzdělávací workshop NÚVR obsahující hned tři témata: Jak a proč fungují media, Genderové aspekty ve výzkumu rakoviny a Open science – příležitosti a hrozby. Kdo chtěl, mohl si individuálně pod vedením lektora vyzkoušet, jak efektivně komunikovat s laickými novináři o vědeckém výzkumu a proč se to vyplatí.
Paralelně s odborným programem se uskutečnily projektové meetingy všech pěti výzkumných programů NÚVR, tedy Molekulární podstata nádorových chorob a molekulární cíle (VP1), Výzkum a vývoj protinádorových léčiv a terapeutických postupů (VP2), Biomarkery nádorových nemocí a diagnostika nádorových chorob (VP3), Včasná detekce a prevence nádorů (VP4) a Translační onkologie: ověřovací klinické studie typu proof-of-concept (VP5).
Během konference CACR Meeting 2024 proběhlo i zasedání Rady NÚVR za účasti části členů dozorčí rady, a také zasedání Mezinárodního odborného dozorčího a poradního orgánu (International Supervisory and Advisory Board, ISAB). Jeho člen Viktor Umansky mj. uvedl: „Mám tu čest sledovat vývoj NÚVR a mohu říci, že dnes je skutečně komplexním vědeckým konsorciem s více než 70 výzkumnými skupinami napříč republikou – z Prahy, Brna a Olomouce. Důležité je, že tyto skupiny se zabývají jak experimentálním výzkumem rakoviny na preklinických modelech, tak translačním výzkumem a klinickými aplikacemi. Mají velmi dobrou úroveň vzájemné i mezinárodní spolupráce – a velmi oceňuji, že NÚVR věnuje velkou pozornost vzdělávání a dalšímu rozvoji mladých vědců.“
Na závěr konference byly vyhlášeny ceny za nejlepší juniorskou přednášku a poster podpořené Nadací pro výzkum rakoviny ČR. Zbyněk Nový z Ústavu molekulární a translační medicíny LF ÚP získal ocenění za přednášku Preclinical assessment of enhanced blood retention and tumor uptake PSMA-targeting 225Ac-labeled radioconjugates. Eva Balážiová z Ústavu biochemie a experiemntální onkologie 1. LF UK pak získala ocenění za poster Role of fibroblast activation protein expressing stromal cells in angiogenesis and vascular destabilization in glioblastoma. Gratulujeme!
Jaký tedy byl letošní ročník konference CACR Meeting 2024? Lapidárně to na síti X shrnul Stjepan Uldrijan: „Skvělá věda, setkání s přáteli, nové kontakty… Prostě všechno super!“ Takže – na viděnou v Olomouci zase za rok!
Vybrané zpravodajské příspěvky z letošní konference CACR Meeting byly publikovány on-line na síti X a vy si je můžete připomenout zde a momentky z celé konference ve fotogalerii.