Medical Tribune, 17. 12. 2024
Ve druhé polovině listopadu v Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve spolupráci Evropské infrastruktury pro translační medicínu a potřetí v řadě také ve spolupráci Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). Zúčastnilo se jí více než 350 zástupců české i zahraniční vědy a biomedicínského výzkumu a během tří dnů zaznělo na 60 přednášek.
Významná byla účast zahraničních přednášejících. Dr. Jonathan Duke‑Cohan z Dana‑Farber Cancer Institute, Boston, USA, hovořil o využití pacientových vlastních, ex vivo upravených T buněk v léčbě. Její výsledky nejsou obecně tak úspěšné, jak by se dalo očekávat při vynikající specificitě, s jakou savčí αβ T buňka dokáže rozlišovat „cizí“ peptidy prezentované hlavnímu histokompatibilnímu komplexu (MHC) od vlastních peptidů. Příčinou může být zatím nedostatečné porozumění molekulárním interakčním vlastnostem αβ T buněčného receptoru (αβTCR) s komplexem peptid‑MHC.
Další zahraniční přednášející měli společné to, že působí v Mezinárodním odborném dozorčím a poradním orgánu NÚVR, český výzkum rakoviny tedy dobře znají, mnohdy i ze vzájemné spolupráce. Dr. Asta Förstiová z Deutsches Krebsforschungszentrum, Heidelberg, Německo, představila výsledky mezinárodní studie genetických variant s nízkou penetrancí představujících vyšší riziko vzniku mnohočetného myelomu. Byla identifikována varianta CCND1 c.870G>A jako první konstitutivní genetický faktor spojený s rizikem specifické chromozomální translokace t(11;14) (q13;q32).
Více se dočtete zde.