Vědkyně Národního ústavu pro výzkum rakoviny, která působí na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Zuzana Kečkéšová, se podělila o detaily svého fascinujícího výzkumu, který jí vynesl nominaci na prestižní ocenění NextGen Stars Award. Tuto cenu každoročně uděluje Americká asociace pro výzkum rakoviny (AACR) deseti výjimečným vědcům z celého světa, kteří přinášejí inovativní přístupy do onkologického výzkumu.
Dr. Kečkéšová popisuje, jak se jí podařilo identifikovat mitochondriální tumorsupresor LactB – protein, který původně vznikl jako součást bakteriální DNA a byl v průběhu evoluce adaptován do mitochondrií buněk. Tento průlomový objev otevírá zcela nové možnosti v boji proti rakovině, protože LactB prokazatelně pomáhá potlačovat růst nádorových buněk.
Kromě evoluční unikátnosti LactB vysvětluje vědkyně i potenciální terapeutické využití svého objevu a jeho význam pro pochopení role mitochondrií jako klíčových hráčů v ochraně buněk. Výzkum, který jí přinesl nominaci na ocenění NextGen Stars Award, představí dr. Kečkéšová na výroční konferenci AACR 2025 v Chicagu, jedné z nejvýznamnějších odborných onkologických událostí na světě.
Více o výzkumu dr. Kečkéšové si poslechněte v podcastu Mezi buňky: https://bit.ly/4gcWgGr