Zdravotnický deník, 16. 1. 2025
Národní ústav pro výzkum rakoviny propojuje expertní síť napříč republikou a poskytuje přehled o akademické onkologii pod jednou střechou, říká jeho ředitel Aleksi Šedo. Na Evropské onkologické konferenci Zdravotnického deníku vyzdvihl spolupráci nejen s pracovišti klinického výzkumu, ale také s farmaceutickými firmami, pacientskými organizacemi, vzdělávacími institucemi i významnými infrastrukturami v rámci Evropy.
Výzkum nádorových onemocnění tvoří 25 procent biomedicínského výzkumu v Česku. „Máme pro práci v akademické onkologii velmi dobrá východiska, protože náš biomedicínský výzkum obecně patří mezi ta nejúspěšnější odvětví v porovnání se světovými parametry. A onkologický výzkum v této oblasti hraje prim,“ uvedl Šedo s tím, že kromě dlouhé tradice kvalitního výzkumu má Česko i kvalitní expertizu. Chyběla mu však jasná struktura, jakou má klinická onkologie v podobě sítě center.
Právě to bylo důvodem vzniku Národního ústavu pro výzkum rakoviny. „Už před lety jsme s kolegy uvažovali o tom, že by bylo dobré spojit to nejlepší, co v onkologickém výzkumu u nás je. I když se sice každý z nás snažíme sebehodnotit, na jednu stranu optimisticky, na jednu sebekriticky, existují parametry, které ukazují, jak je pracoviště ve své vědecké práci úspěšné. Nechali jsme si udělat analýzu tak, abychom přizvali vědecké skupiny z oblasti onkologie do projektu, který původně byl opravdu jen teoretizováním,“ popsal Šedo počátky cesty k nové struktuře. Té dveře otevřel zejména vznik Národního programu obnovy, který prostřednictvím programu EXCELES vznik NÚVR podpořil. Více se dočtete zde.