CNN Prima News, 13. 3. 2025
Vědci z NÚVR pracující v Laboratoři biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK nyní učinili významné zjištění, které by mohlo v budoucnu přispět k novým možnostem léčby glioblastomu. Jejich práci otiskl prestižní mezinárodní odborný časopis Brain Pathology.
Glioblastom je nejčastější a nejagresivnější zhoubný nádor mozku, který má současně i velmi špatnou prognózu. Většina pacientů přežívá jen 12 až 15 měsíců od diagnózy. I to je jeden z důvodů, proč se výzkumem tohoto typu nádorů vědci intenzivně zabývají. „Zaměřili jsme se na výzkum prostředí, jež nádorové buňky v mozku využívají ke svému šíření do okolí. Nachází se podél cév a je složeno z různých typů buněk i nebuněčných složek vytvářejících jakousi podpůrnou síť nazývanou extracelulární matrix,“ uvedl první autor studie Petr Výmola. Dvě bílkoviny, které jsou v ní obsažené, hrají při šíření glioblastomu klíčovou roli. „Jedná se o kolagen I, který vytváří pevné prostředí, po kterém se nádorové buňky snadno pohybují. Fibronektin zase podporuje vznik agresivnějších nádorových buněk,“ pokračoval Výmola.
Dosud se však nevědělo, které buňky v okolí glioblastomu vyrábějí kolagen I a fibronektin. Český tým nyní odhalil, že za produkci těchto bílkovin jsou zodpovědné buňky podobné pericytům – specializovaným buňkám nacházejícím se kolem malých cév, které se podílejí například na regulaci průtoku krve, stabilizaci cévních stěn a udržování takzvané hematoencefalické bariéry, jež chrání mozek před průnikem škodlivých látek. Více se dočtete zde.