)Takřka 270 obrázků, 5 komiksů, 2 videa a 1 příběh nám do vyhlášených soutěží zaslali předškoláci, školáci a středoškoláci z celé České republiky! „Máme velkou radost, že se nám podařilo oslovit tak široký okruh dětí z mateřských, základních či uměleckých škol a také několik studentů středních škol. Zároveň je zřejmé, že téma vědy, výzkumu a DNA, která je základním kamenem života, zaujalo i jejich učitele či rodiče, které je k soutěžím přivedli,“ říká Aleksi Šedo, ředitel NÚVR, a dodává: „Nejen všem oceněným, ale také všem soutěžícím patří velký potlesk za to, že věnovali kus svého času významnému tématu, a věřím, že s některými z nich se v budoucnu potkáme i v našich laboratořích a výzkumných institucích.“
A kdo si nakonec 26. dubna 2025 odnesl z oslav Světového dne DNA ve Faustově domě v Praze hlavní ceny?
Vítězové soutěže Děti kreslí DNA:
-
místo: Nina Růžičková (11 let, Hovorany)
- místo: Leonel Sak (7 let, ZUŠ Postoloprty)
-
místo: Zita Jaklová (10 let, Praha)
-
místo: Jakub Večeřa (11 let, ZŠ Kamenice u Jihlavy)
-
místo: Julie Lachowiczová (11 let, Třinec)
Zvláštní ocenění pro nejmladšího účastníka: Kateřina Bednářová (3 roky, Olomouc)
Zvláštní ocenění za originální nápad: Liana Moualla (8 let, Holubice u Brna)
Zvláštní ocenění za originální nápad: Helena Doležalová (9 let, Sychrov u Turnova) Zvláštní ocenění pro kolektiv: MŠ Dvůr Králové nad Labem, Elišky Krásnohorské 2428 – Slunečná, třída Žlutá pastelka (Mgr. Jana Tremerová)
Zvláštní ocenění pro kolektiv: ZUŠ Postoloprty (Mgr. Miroslava Folberová)
Vítězové soutěže Co udělá zloduch N'adoor příště?:
- místo: Vít Pilař (13 let, Gymnázium Josefa Ressela, Chrudim)
Celý komiks ZDE. - místo: Viktorie Kolmanová, Anežka Vančurová, Sára Melenová a Eliška Votavová (15 let, Gymnáziu..m Jiřího Ortena, Kutná Hora)
Celé video ZDE. - místo: Jiří Srb (15 let , Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora)
Celé video ZDE.
Zvláštní ocenění pro nejmladšího účastníka: Jan Kovařík (9 let, Praha)
Od Jurského parku až po leukémie
Po předání cen z rukou zástupců ÚMG AV ČR a NÚVR pokračovalo sobotní odpoledne ve Faustově domě blokem 6 zajímavých přednášek věnovaných právě DNA. Na průlomové objevy ve výzkumu DNA, které zásadně posunuly poznání v oblasti genetiky a medicíny, ale i na dinosaury a Jurský park se zaměřil Tomáš Venit z ÚMG AV ČR. Jak se stříhají geny, jak se upravují, zapínají nebo naopak vypínají a jaké je skutečné využití „molekulárních nůžek“ CRISPR/Cas nejen v onkologii prozradil Michal Šmída z CEITEC MU a NÚVR. Co je lidský papilomavirus (HPV), jak ovlivňuje naše zdraví a jak souvisí s rakovinou děložního čípku nebo s nádory ústní části hltanu vysvětlila Vladimíra Koudeláková z ÚMTM LF UP a FN Olomouc a NÚVR.
O tom, že věda znamená naději, hovořila Lenka Hajgajda, spoluzakladatelka a ředitelka neziskové organizace ASGENT, která vznikla z osobní zkušenosti – její syn Oliver má vzácné genetické onemocnění, Angelmanův syndrom. ASGENT dnes jako první pacientská organizace v České republice vede nekomerční vývoj genové terapie pro toto onemocnění. Jak genetika ovlivňuje (nejen) protinádorovou léčbu a jaké jsou současné možnosti využití genetického testování pro účely stanovení diagnózy rakoviny, prevenci jejího vzniku a nasazení tzv. cílené léčby objasnila Radka Václavíková z Biomedicínského centra LF UK v Plzni a NÚVR. Přednáškový blok pak zakončil František Sedlák z ÚBEO 1. LF UK a NÚVR, který se věnoval tomu, jak za posledních 40 let výzkum DNA změnil výhled pacientů s krevními nádory – leukémiemi, lymfomy a myelomy. Všem přednášejícím děkujeme za skvěle zpracované přednášky!
Za NÚVR bychom chtěli speciálně poděkovat také Elišce Koňaříkové z ÚMG AV ČR, která soutěže pro děti vymyslela a celou akci pomohla zorganizovat. Velký dík posíláme také 1. lékařské fakultě UK a týmu z jejího Akademickému klubu – Fausťáku, kde jsme mohli celou akci uskutečnit!