Jedna je ze Španělska, druhá ze Slovenska, nicméně obě své výzkumné aktivity rozvíjejí v Česku. Za klíčové přitom považují jak mezinárodní spolupráci a sdílení know-how, tak systematické financování, které umožní přístup k nejmodernějšímu vybavení, podpoří excelenci ve výzkumu a nabídne konkurenceschopné platy. Zároveň věří, že NÚVR ke všem těmto oblastem přispívá a pomáhá výzkum v onkologii posouvat na světovou úroveň.
-
Proč jste se rozhodla dělat vědu v České republice?
-
Co by bylo potřeba udělat pro to, aby do Česka vědci chodili primárně za vědou?
-
Jak a čím k tomu přispívá nebo by mohl přispět NÚVR?
Meritxell Alberich Jordà
uzel Praha, Ústav molekulární genetiky AV ČR
zaměření na hematoonkologii
- S partnerem jsme před časem žili v Bostonu, skvělém městě pro výzkum, ale daleko od našich rodin. On je Čech a já z Barcelony, a tak jsme se rozhodli hledat práci v Evropě a zaměřili jsme se hlavně na tato dvě místa. V té době české ministerstvo školství otevřelo výzvu pro vědce žijící v zahraničí, kteří se chtěli vrátit do České republiky. Tento program se jmenoval Návrat. Můj partner se přihlásil a byl vybrán. Další rok jsem ho následovala, také jsem se přihlásila do tohoto programu a také jsem byla vybrána. To významně ovlivnilo naši kariéru a umožnilo nám to v Česku etablovat náš výzkum. Bylo skvělé, že i když jsem se – technicky vzato – nevracela (protože nejsem Češka), měla jsem možnost se přihlásit.
- Pro přilákání vědců do České republiky je třeba zavést tři stejně důležitá opatření. Zajistit přístup k vynikajícím facilitám a nejmodernějšímu vybavení, posílit a podpořit excelenci ve výzkumu a nabídnout konkurenceschopné platy a financování výzkumu. Věřím, že existence NÚVR ke všem těmto oblastem významně přispívá. Atrahovat zahraniční vědce však vyžaduje více než jednu iniciativu. Potřebujeme dále podporovat vědu v České republice nad rámec současných schémat financování.
- NÚVR mi dává možnost provádět výzkum na mezinárodně kompetitivní úrovni. Klíčovým aspektem je financování, které mi umožnilo získat do mého týmu vynikající vědce, a to jak české, tak zahraniční. Kromě toho mi finanční prostředky zajistily přístup k základním, i když nákladným, výzkumným materiálům a službám nezbytným k udržení excelence. Bylo by přínosné, kdyby NÚVR i nadále pokračoval v podpoře excelentního výzkumu a mohl nabídnout navazující financování.
Antónia Mikulová
uzel Brno, Přírodovědecká fakulta MU
postgraduální studentka se zaměřením na hematoonkologii, imunologii a bioinformatiku
- Moje rozhodnutie vyplynulo z kombinácie viacerých faktorov. Keďže som vysokoškolské štúdium absolvovala v Brne, mala som už v tomto meste zázemie, a taktiež som naďalej ostávala blízko rodine. Nakoniec však zavážilo aj to, že som priamo v Brne dostala možnosť robiť Ph.D. štúdium v jednej z mimoriadne perspektívnych výskumných skupín (konkrétne v skupine profesora Vítězslava Bryju). Cítila som, že v tomto labe budem mať možnosť sa nielen venovať tomu, čo ma baví, ale taktiež nazrieť do procesu presadenia nového liečiva do kliniky, a to sa mi javilo nesmierne lákavo. Taktiež vďaka množstvu zahraničných kontaktov, ktoré táto skupina má, som usúdila, že ma neminie ani zahraničná stáž, po ktorej som veľmi túžila.
- Jednou zo zásadných vecí, ktoré ma zatiaľ Ph.D. štúdium naučilo, je to, že veda je hlavne o spolupráci. Preto si myslím, že spolupráca so zahraničnými výskumnými skupinami a zdieľanie „know-how“ – inými slovami biologických či technických znalostí – by mohlo do veľkej miery pomôcť posunúť českú vedu na svetovú úroveň. Zároveň by tieto spolupráce mohli napomôcť väčšiemu prílivu ako zahraničných grantov, tak aj vedcov zo zahraničia do ČR.
- Myslím si, že NÚVR zlepšuje situáciu českej vedy vďaka prepájaniu jednotlivých výskumných skupín a zjednodušovaniu komunikácie medzi tímami, ktoré pracujú na podobných vedeckých otázkach. Samozrejme, NÚVR prispieva aj k zlepšeniu finančných možností vedcov v ČR, ktorí si takto môžu dovoliť zaradiť do ich projektov experimenty využívajúce najnovšie technológie, a tým sa jednoduchšie vyrovnať výskumu na svetovej úrovni.