Závěr recentně publikovali vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR , 1. LF UK a Národního ústavu pro výzkum rakoviny v centru BIOCEV v prestižním mezinárodním časopise Genome Biology. Objev může do budoucna pomoci v léčbě onkologických onemocnění.
Na rozdíl od postnatálního hojení má prenatální hojení spíše charakter regenerace a je provázeno velmi malým jizvením, nebo je zcela bezjizevné. Ocasatí obojživelníci jsou známí tím, že jim ztracené části těla mohou dorůst. U bezocasých obojživelníků je regenerace po metamorfóze velmi omezena. Larvy bezocasých obojživelníků (pulci) se hojí velmi dobře a rovněž bez jizev. V publikované studii hlavního autora Radka Šindelky z Laboratoře genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR je popsán nový typ buněk, který se podílí na regeneraci amputovaného ocasu larvy žáby Xenopus laevis. Tyto buňky, které dostaly název RIC (regeneration inducing cells), indukují regeneraci poškozené tkáně a mají zásadní význam pro rychlé hojení rány. Do budoucna by tak mohly pomoci najít cestu ke zlepšení hojení chronických ran v klinické praxi, míní Radek Šindelka. „Nyní pokračujeme v charakterizaci RIC, abychom mohli vyvinout léčebné postupy, které je v poraněných tkáních aktivují, navodí tak hojení bez jizev a umožní regeneraci tkání, jež by za normálních okolností jizvu vytvořily.“
Jak dodává Karel Smetana z 1. LF UK, jehož skupina působící v BIOCEV a NÚVR se na výzkumu podílela, „vzhledem k tomu, že nádorový ekosystém je velmi podobný hojící se ráně a některé geny aktivované v RIC jsou pravděpodobně klíčové z hlediska biologie nádorů, může tato studie znamenat přínos i pro lepší porozumění chování zhoubných nádorů.“
Další informace jsou dostupné na webu BIOCEV.
Foto: Struktura buněk pokožky u embryí drápatky, autorka Silvie Tománková, BTÚ AV ČR