Martin Sztacho, vedoucí Laboratoře architektury nádorové buňky ÚBEO 1. LF UK, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny, přednášel na 11. kongresu Mexické histologické společnosti a vedl intenzivní workshop imunofluorescenční mikroskopie určený mladým vědeckým pracovníkům.
Významné mezinárodní vědecké setkání se uskutečnilo 2.–4. října 2024 v mexické Méridě. Martin Sztacho zde jako zvaný řečník přednesl téma „Spatiotemporal organization of biomolecules in cancer cells by phase separation“, které vzbudilo značný zájem odborné veřejnosti a vyvolalo bohatou diskuzi. Tímto příspěvkem prezentoval výsledky svého výzkumu a zvýšil prestiž jeho mezinárodního vědeckého týmu v oblasti studia rakoviny.
Workshop s velkým ohlasem
V návaznosti na kongres vedl Martin Sztacho v Yucatán Centre for Scientific Research intenzivní workshop „Exploring oncogenesis via immunofluorescence microscopy“ určený pro mladé vědecké pracovníky. „Workshop původně plánovaný pro omezený počet 5 účastníků se těšil takovému zájmu, že se jej nakonec zúčastnilo 19 zájemců,“ říká Martin Sztacho s tím, že účastníci se seznámili s pokročilými metodami imunofluorescenční mikroskopie a analýzy obrazu, které jsou nezbytné pro studium rakovinných buněk. Praktická část workshopu byla zaměřena na analýzu dat získaných z konfokálního mikroskopu pomocí specializovaného softwaru.
Nové memorandum o porozumění a další spolupráce
Úspěšná účast na kongresu a vedení workshopu vedla k navázání nových kontaktů s předními odborníky v oblasti histologie a buněčné biologie. Výsledkem těchto aktivit je podepsání třístranného memoranda o porozumění mezi Národním ústavem pro výzkum rakoviny, Univerzitou Karlovou a Yucatán Centre for Scientific Research. Tato dohoda nabízí nové možnosti pro budoucí spolupráci v onkologickém výzkumu, zejména v oblasti imunofluorescence a analýzy obrazu.
„Zajímavostí je, že zdařilou akci nenarušil ani hurikán Milton, který minul místo konference v Méridě jen o několik málo kilometrů. Naštěstí jsme se tak mohli naplno věnovat vědecké práci,“ dodal Martin Sztacho, který během neformálních setkání navázal množství užitečných kontaktů, převážně z amerického kontinentu. Potkal se mj. se zástupci prestižní Harvard Medical School v Bostonu, kteří se usilovně věnují vývoji moderních učebních přístupů celosvětově přispívajících ke vzdělávání v oboru mikroskopie a obrazové analýzy, a to prostřednictvím bezplatných online kurzů. Do budoucna by se tím mohly otevřít nové možnosti spolupráce a výměny zkušeností při vývoji vzdělávacích nástrojů a aplikací v biomedicínském výzkumu.
„Myslím si, že pracovní cesta do Mexika byla velmi úspěšná a že snad alespoň drobným dílem přispěla k šíření dobrého jména NÚVR a českého onkologického výzkumu v zahraničí. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na přípravě a realizaci této akce podíleli,“ uzavírá Martin Sztacho.