Lenka Bešše z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity působila devět let ve Švýcarsku. Před necelým rokem se vrátila do Česka a v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) vede výzkumnou skupinu Imunoterapie nádorů.
„Imunitní systém se učí, co je tělu vlastní a co cizí, nádorové buňky se snaží být pro imunitní systém neviditelné, nerozpoznatelné. Nebo se imunitním buňkám do těch rakovinných zkrátka nepodaří prostoupit, takže je nemohou zničit.“
Jaké strategie používají nádorové buňky, aby je imunitní systém neodhalil? Vědecká práce Lenky Bešše pomáhá najít cesty, aby se lidské tělo rakovině „ubránilo samo“.
Jak se rakovinné buňky učí přechytračit náš imunitní systém?
Rakovinné buňky se obnovují a jejich novější vývojové generace se „učí“ obcházet lidský imunitní systém.
„Rezistence vůči současným protinádorovým terapiím stále představuje závažný problém, který brání úplnému uzdravení pacientů s rakovinou. Nové imunoterapeutické strategie využívají imunitní systém jako hlavního bojovníka proti nádorovým buňkám. Nicméně i tyto terapie mohou selhat a u mnoha pacientů zůstávají neúčinné. Porozumění mechanismům, jak se nádorové buňky a buňky mikroprostředí adaptují na přežití, a do jaké míry jim v tom pomáhají kontrolní mechanismy buněčného metabolismu a proteinové syntézy a degradace, nám pomáhá identifikovat slabiny nádorových buněk, které by mohly být cíleně terapeuticky manipulovány,“ říká vedoucí výzkumné skupiny Imunoterapie nádorů v NÚVR.
Pracuje se jinak ve vědeckých týmech u nás a v zahraničí?
„Sedm let jsem pracovala jako vedoucí laboratoře v nemocnici v St. Gallen. Pokud mám srovnávat, tak vědci a vědkyně ve Švýcarsku jsou velmi nápomocní, ale vždy je to postaveno na faktech, ne na emocích. Zároveň bych řekla, že čeští vědci a vědkyně méně poukazují na své silné stránky ve srovnání se švýcarskými kolegy,“ popisuje Bešše.
„Z vlastní zkušenosti vysoce hodnotím možnost výjezdů do zahraničí. Důležité je mít po návratu podmínky, jak tyto zkušenosti i zúročit. Pokud už člověk měl v zahraničí etablované své vlastní téma, možnost pracovat na něm se zahraničními kolegy i po návratu je určitě fajn! NÚVR nám pomáhá prezentovat se v zahraničí, a tím i získávat různé mezinárodní spolupráce, bez kterých by řešení řady projektů nebylo vůbec možné,“ dodává Bešše.