Propojovat odborníky napříč lékařskými specializacemi, vyvracet mýty o diagnostice i léčbě rakoviny a zároveň pacientům a jejich blízkým poskytnout nejaktuálnější informace s pomocí předních českých lékařů a výzkumníků. To jsou cíle, které si klade konference Onko Pacient pořádaná již druhým rokem Nadací pro výzkum rakoviny.
„Výskyt onkologických onemocnění bohužel stále narůstá a jsou jimi ovlivněni pacienti i jejich blízcí, rodina. Přeji si, abychom se onkologických onemocnění neobávali, ale uměli se jim bránit, nejen na úrovni lékařských, ale i pacientských struktur,“ zmínil na úvod konference, pořádané dnes 31. října 2024, primátor Hlavního města Prahy, Bohuslav Svoboda.
„Velmi rád se setkávám s kolegy a kolegyněmi z klinické praxe, stejně jako se zástupci pacientských organizací či jednotlivých pacientů a jejich blízkých. Není to však jediná motivace, proč konferenci Onko Pacient pořádáme již podruhé. Bohužel mezi veřejností stále koluje řada omylů a mýtů, které souvisejí jak s prevencí, diagnostikou či samotnou léčbou rakoviny, tak i s jejím výzkumem. Proto chceme především široké veřejnosti nabídnout validní a aktuální informace napříč jednotlivými lékařskými odbornostmi, které se o pacienty s rakovinou starají,“ shrnuje hlavní motivace letošní konference Marián Hajdúch, předseda správní rady Nadace pro výzkum rakoviny, která se zavázala přispívat k lepší informovanosti pacientů a jejich rodinných příslušníků, jimž do života vstoupila rakovina.
Pro efektivnější prevenci
Na problematiku včasné detekce a prevence nádorů je zaměřen i jeden z výzkumných programů Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), za jehož podpory se konference Onko Pacient koná. „Víme, že včasné odhalení rakoviny umožňuje zahájit cílenou léčbu v době, kdy je onemocnění nejlépe léčitelné – a mnohdy i vyléčitelné –, což výrazně zvyšuje šanci pacientů na úplné uzdravení,“ komentuje Aleksi Šedo, ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Posláním NÚVR je kromě jiného i vývoj nových metod a technologií pro časnou diagnostiku nádorových onemocnění a identifikaci rizikových faktorů, které by umožnily zefektivnit screeningové programy, zlepšily možnosti prevence, zvýšily úspěšnost léčby a v konečném důsledku snížily úmrtnost pacientů díky záchytu nádorů v časných stadiích. „Společným úsilím vědců, lékařů a pacientů se přibližujeme k budoucnosti, kde bude rakovina zvládnutelnou chorobou,“ dodává Šedo.
O Nadaci pro výzkum rakoviny:
- podpora vědy, výzkumu a vývoje v oboru biomedicíny se zvláštním akcentem na výzkum nádorových onemocnění
- podpora vědy, výzkumu a vývoje v oblasti primární nebo sekundární prevence zhoubných novotvarů
- podpora vědy, výzkumu a vývoje závažných civilizačních chorob, podpora prevence v oblasti lidského zdraví, zvláště pak prevence před zhoubnými novotvary a dalšími závažnými civilizačními chorobami
- podpora výchovy a dalšího vzdělávání odborníků v oboru biomedicíny, materiální podpora vědců v oboru biomedicíny, včetně poskytování studijních nebo pobytových stipendií pro zahraniční vědce
- poskytování finančních odměn za mimořádné výzkumné výsledky a za nejlepší vědecké práce, zejména v rámci renomovaných výzkumných pracovišť v ČR, v rámci vědeckých a transferových konferencí atp.
- podpora, organizování a poskytování záštity pro pacientské organizace aktivní v propagaci výzkumu nádorových onemocnění
- podpora a provádění osvěty veřejnosti v prevenci před závažnými civilizačními chorobami
- podpora a poskytování vzdělávání veřejnosti v oblastech prevence, specifik výzkumu a dalších oblastech