Epoch Times, 14. 1. 2025
Molekula, kterou zkoumají čeští a slovenští vědci, se v lidském těle podílí jak na hojení ran, tak vzniku rakoviny. Zjištění může pomoci s léčbou nádorů, jak informoval Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR).
Vědci, kteří se na výzkumu podílejí, působí na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (1. LF UK), v centru BIOCEV a v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a na Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích, jejich práci otiskl mezinárodní odborný časopis Frontiers in Immunology.
Hojení ran je složitý proces, na jeho začátku vzniká zánět, který je nutný pro eliminaci infekce. V této fázi v ráně nejvíce pracují bílé krvinky, které ničí bakterie. Ve druhé fázi vznikají nové buňky, které se množí, a tvoří takzvanou granulační tkáň, která přerůstá přes poškozená místa v ráně a vede k jejímu zahojení. „V mikroskopu vypadá granulační tkáň hojící se rány velmi podobně jako takzvané nádorové stroma, mikroprostředí tvořené jak nádorovými buňkami, tak dalšími buněčnými i nebuněčnými složkami v bezprostředním okolí,“ uvedl vedoucí výzkumné skupiny Nádorové prostředí 1. LF UK a NÚVR Karel Smetana. Více se dočtete zde.