Druhý NÚVR Update přinesl setkání vědců z Národního ústavu pro výzkum rakoviny a novinářů píšících o vědě a medicíně. Téma „Molekulární řemeslníci v onkologii aneb Co věda umí opravit“ nabídlo pohled na vědecké přístupy k řešení komplexních problémů v onkologii.
Moderátor Martin Tyburec představil pět odborníků, kteří se svým výzkumem snaží „opravit“ to, co v organismu nefunguje správně, a porazit tak rakovinu. Antónia Mikulová, bioinformatička z Masarykovy univerzity, vystupuje jako „kriminalistka“, která analyzuje molekulární stopy pro odhalení klíčových událostí při vzniku rakoviny. Michal Šmída z CEITEC, odborník na funkční genomiku a technologii CRISPR (molekulární nůžky), je „automechanikem“, který hledá náhradní součástky pro terapii nádorů, jež ztratila účinnost.
Lenka Kotrchová, makromolekulární chemička z Akademie věd ČR, svou práci přirovnává ke „kuchařce“, jež vytváří nanoléčiva, která mohou zefektivnit a zpřesnit léčbu onkologických onemocnění. Molekulární biolog Martin Sztacho z 1. lékařské fakulty UK je „konstruktérem motorů“, který se zaměřuje na pochopení uspořádání struktur uvnitř buněk. A konečně Václav Liška, vědec a chirurg z Lékařské fakulty UK v Plzni, se jako „hodinář“ zaměřuje na přesné odstranění tkání poškozených nádory.
Jak probíhal NÚVR UpDate? Podívejte se na náš video sestřih!