Jako téma pro dvě generace vědců jsme tentokrát zvolili otázku, jak vnímají „meziregionalitu“ v České republice a zda se domnívají (tak jako my), že podmínky pro „velkou vědu“ nejsou jen ve velkých městech, ale i mimo ně. Z odpovědí vyplývá, že věda skutečně nezná hranic – ani mezinárodních, ani regionálních. A tak se mnozí se svými zkušenostmi nabytými v prestižních světových laboratořích zase vracejí zpět do menších vědeckých komunit v regionech, kde jsou profesní příležitosti napříč republikou srovnatelné.
-
Dá se v ČR i mimo hlavní město dělat špičkový výzkum?
-
V čem je to pro vědce v regionu těžší a v čem jsou naopak (možná nedoceněné) příležitosti?
-
Jakou roli při propojení výzkumu mezi centry napříč republikou má (měl by mít) NÚVR?
Jiří Šána
uzel Brno, Lékařská fakulta a CEITEC MU
zaměření na translační nádorovou genomiku
- Určitě, a například Brno je toho jasným důkazem. Já konkrétně pracuji na Masarykově univerzitě, která investuje do podpory výzkumu nemalé prostředky, a vytváří tak vědcům vynikající zázemí s nejnovějšími technologiemi. Podobnou podporu lze pozorovat i v dalších brněnských výzkumných institucích. Troufnu si tvrdit, že podmínky pro výzkum jsou zde srovnatelné nejen s Prahou, ale jsme v tomto ohledu schopni konkurovat mnoha zahraničním institucím. A vím, že takové podmínky umí vytvářet i další výzkumná pracoviště v ČR. Důkazem toho je i rozložení finanční podpory grantových agentur v ČR, jejíž velká část putuje právě mimo hlavní město.
- Osobně si nemyslím, že by vědci v regionech měli obecně těžší podmínky v porovnání s hlavním městem, a určitě mohou těžit z dynamického rozvoje výzkumných infrastruktur, který je možné v posledních letech pozorovat napříč celou republikou. Navíc ČR je malá, a proto vzájemná spolupráce jednotlivých výzkumných institucí i menších pracovišť včetně pražských může a skutečně i bývá velmi úzká. Významnou úlohu v tomto ohledu hrají nepochybně i „projekty“, jakým je například NÚVR. Především mladí vědci pak mohou využívat možnosti stáží na vybraných pracovištích po celé ČR nebo i v zahraničí, kde si rozšiřují své znalosti a dovednosti. Dobrým příkladem, že regiony umí v porovnání s Prahou poskytovat rovnocenné podmínky a příležitosti, je i skutečnost, že mnoho seniorních vědců se po letech strávených často na prestižních pracovištích v zahraničí vrací právě do regionů.
- NÚVR má potenciál a měl by fungovat jako platforma umožňující sdílet data, technologie a know-how a v neposlední řadě by měl i nadále vytvářet prostředí, které zjednoduší navazování kontaktů a spolupráce jednotlivých vědeckých pracovišť. Neměl by však výzkum jenom propojovat, ale na národní úrovni ho i koordinovat a směřovat s ohledem na aktuální potřeby ČR v oblasti onkologie. To by v konečném důsledku vedlo k urychlení výzkumu a efektivnějšímu využití dostupných finančních zdrojů. NÚVR by měl rovněž podporovat mladé vědce prostřednictvím školení a workshopů a měl by jim pomoci vést dialog s jinými pracovišti, například na téma odborných stáží.
Elena Garcia Borja
uzel Praha, 1. lékařská fakulta UK
postgraduální studentka zaměřená na biologii nádorové buňky
- Ano, dělat špičkový výzkum je možné i mimo hlavní město. Třeba v Brně a Olomouci se nacházejí vynikající univerzity a specializovaná výzkumná centra. Mají zde také dobře zavedené sítě spoluprací, které usnadňují kooperaci na národní i mezinárodní úrovni a vytvářejí bohaté prostředí pro kvalitní výzkum. V rámci projektu spolupráce jsem měla možnost navštívit Středoevropský technologický institut (CEITEC) v Brně, kde na mě udělaly dojem zejména specializované odborné znalosti a moderní vybavení. Výzkumné možnosti se rozšiřují i do mnoha dalších regionálních center po celé ČR, která jsou vybavena nejmodernějšími zařízeními a talentovanými výzkumníky.
- Mladí výzkumní pracovníci se v regionech často mohou potýkat s problémy, jako je třeba omezená mezinárodní viditelnost, což může ztěžovat navazování spoluprací a networking. Další bariérou je přístup ke specializovaným facilitám, protože hlavní výzkumná centra jsou obvykle soustředěna ve větších městech, jako je Praha. Tyto překážky však s sebou nesou i podceňované příležitosti. Menší výzkumné komunity podporují silnější a osobnější partnerství a spolupráce, což mladým vědcům umožňuje vytvářet vlivné sítě na lokální úrovni. Regionální instituce navíc mohou těžit z programů financování určených k posílení výzkumu v těchto oblastech – a to mladým výzkumníkům nabízí jedinečnou příležitost prosazovat inovace a zaujímat vedoucí postavení ve svých oborech. Kromě toho, i když život ve velkém městě nabízí zajímavé příležitosti a rozmanité kontakty, vyšší životní náklady mohou být pro mladé vědce, kteří se snaží sladit svůj profesní a osobní život, značnou zátěží, které se v regionech mohou vyhnout.
- NÚVR působí jako most propojující česká výzkumná centra v oblasti rakoviny s cílem usnadnit spolupráci, sdílet zdroje a vytvořit jednotnou národní síť. Může tak napomoci zviditelnit výzkumné úsilí v regionech, poskytnout nezbytné finanční prostředky a nabídnout platformu pro výměnu znalostí a inovace. Díky tomu, že NÚVR usnadňuje mezioborové spolupráce a vytváření národních partnerství, má zásadní roli při posilování onkologického výzkumu v ČR.