Na 60. mezinárodní m festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc tentokrát nebudou mezi pozvanými diskutujícími chybět ani vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Přijďte si je poslechnout!
Pro návštěvníky Academia Film Olomouc (AFO) si vědci z NÚVR připravili po projekci historického snímku „Než bude pozdě“ ve středu 23. dubna od 16.00 ve Vlastivědném muzeu Olomouc doprovodnou diskuzi, kam za 70 let, které od natočení filmu uplynuly, dospělo poznání rakoviny a její léčby. Nejen o tom, co již dnes dokáže tzv. precizní onkologie, která umožňuje léčbu „ušít na míru“ každému pacientovi podle jeho konkrétního nádoru, a nad čím vědci ve svých laboratořích bádají do budoucna, s diváky budou hovořit Marián Hajdúch, lékařský ředitel NÚVR a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP a FN Olomouc, Jaroslav Štěrba, vědecký ředitel NÚVR a přednosta Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno, Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny FN Brno, jehož výzkumná skupina Translační nádorová genomika, je součástí NÚVR, a Tomáš Kazda, vedoucí Centra pro nádory mozku a míchy Masarykova onkologického ústavu, který je jedním z partnerů NÚVR.
O dva dny později se v pátek 25. dubna mezi 16.00–18.00 v kinu Metropol uskuteční projekce soutěžního snímku Burkitt. Vizuálně nekonvenční snímek propojuje téma medicínského výzkumu irského chirurga Denise Burkitta, který identifikoval v populaci ugandských dětí zhoubné onemocnění nesoucí dnes jeho jméno, s rasovými otázkami, válečnými událostmi meditací o smyslu života. U příležitosti soutěžní projekce proběhne setkání s tvůrci filmu, kterého se jako pozvaný odborník zúčastní Pavel Klener, vedoucí výzkumné skupiny Prague Lymphoma Lab při Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, která je součástí NÚVR.