19. 11. 2024
Více než 300 osobností české a světové vědy a biomedicínského výzkumu se v těchto dnech, 18.–20. listopadu, schází v Olomouci na České výroční konferenci o výzkumu nádorů (Czech Annual Cancer Research Meeting – CACR Meeting 2024). Tradiční konferenci organizuje cluster MedChemBio a spolupořádá Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) a také Evropská infrastruktura pro translační medicínu.
1. 11. 2024
Propojovat odborníky napříč lékařskými specializacemi, vyvracet mýty o diagnostice i léčbě rakoviny a zároveň pacientům a jejich blízkým poskytnout nejaktuálnější informace s pomocí předních českých lékařů a výzkumníků. To jsou cíle, které si klade konference Onko Pacient pořádaná již druhým rokem Nadací pro výzkum rakoviny.
11. 9. 2024
Olomouc, Praha (11. září 2024) – Významný objev, který může v budoucnu výrazně zlepšit léčbu některých typů rakoviny, oznámili vědci z Laboratoře integrity genomu Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM LF UP), který je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). Ve své práci, již na konci srpna otiskl prestižní mezinárodní odborný časopis Nature Communications, odhalili nový molekulární cíl pro protinádorovou léčbu u některých dědičných forem rakoviny, typicky prsu a vaječníku.
20. 8. 2024
Praha, 20. 08. 2024 – Vědci z výzkumných skupin brněnského uzlu Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) vyvinuli personalizované protinádorové vakcíny pro léčbu dětských pacientů s vysoce rizikovými nádory a přinesli důkazy o jejich účinnosti. Výsledky studie letos v létě otiskl prestižní mezinárodní odborný časopis International Journal of Cancer.
6. 8. 2024
„Věda potřebuje zkušenosti a znalosti seniorních vědců a vědkyň, stejně jako potřebuje nadšení a energii mladých lidí. Proto v NÚVR připravujeme program pro střední školy, v němž budeme studentům a studentkám nabízet praktickou zkušenost s výzkumem,” uvedl Šedo.
16. 7. 2024
Dosavadní protinádorová léčba má za cíl zabít co nejvíce rakovinných buněk v těle. Bohužel to ne vždy funguje stoprocentně – najdou se nádorové buňky, které léčbu přežijí, stanou se vůči ní odolnými a tuto výhodu předají i svým „potomkům“.
14. 6. 2024
Výsledkem onkologického výzkumu nemusí být nutně pilulka. PredictONCO je webová stránka s funkcemi, které umožňují číst genetické informace v nádoru a doporučit, jaká léčba by na něj mohla fungovat.
29. 5. 2024
Praha 29. 5. 2024 – Pokrok v boji proti onkologickým onemocněním stojí na vědcích a vědkyních, kvalitních přístrojích a sdílení vědeckých poznatků a know-how. „Proto chceme investovat do mozků z Česka a zahraničí, ne do budov a betonu. Nyní se musíme soustředit na udržitelnost takového financování vědy,“ říká v podcastu Mezi buňky ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) Aleksi Šedo o principech fungování dosud největšího projektu akademické onkologie v Česku.
23. 5. 2024
Praha, 23. 05. 2024 – Způsob, jak přesněji označit mozkové nádory, představili ve společné publikaci výzkumné týmy Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) a Stanfordské univerzity. Vědci popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat a vytvoří výrazný kontrast se zdravou tkání. Zřetelnější označení umožní neurochirurgům odstranit nádor co nejvíce a s minimem zdravé tkáně.
7. 5. 2024
Praha 7. 5. 2024 - Rychlý vhled do aktuálních témat onkologického výzkumu a propojení s osobnostmi, které se jim v Česku věnují, nabídl novinářům a novinářkám první NÚVR UpDate. Setkání výzkumníků a výzkumnic Národního ústavu pro výzkum rakoviny s médii se konalo v úterý 7. května a jeho účastníci a účastnice si v první části akce vyzkoušeli netradiční formát seznámení - takzvaný speed dating. Ten umožňuje v krátkém čase absolvovat hned několik rozhovorů. Zástupci médií oceňovali pestrost témat a možnost nasbírat různorodé náměty. Pro výzkumníky NÚVR UpDate otevřel prostor prezentovat svou práci i mimo akademický svět.
4. 2. 2024
Praha, Brno, Olomouc, 04. 02. 2024 - Lepší přístrojové vybavení českých pracovišť, publikace ve špičkových časopisech, nové výzkumné týmy i podporu mladých vědců si jako cíle pro své působení vytkl Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR). V roce 2023 se v řadě z nich podařilo dosáhnout výrazných úspěchů.
26. 9. 2022
Praha, 26. září 2022 – Výzkum umožňující lepší diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění, podpora mladých vědců i zvýšení povědomí o významu medicínského výzkumu patří mezi cíle nově založeného Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). NÚVR propojuje 71 excelentních výzkumných týmů z 11 pracovišť v Praze, Olomouci a Brně. Ústav je financován z prostředků EU částkou 1,4 miliardy korunv rámci programu EXCELES Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.