27. 12. 2024

„Svoji práci bych přirovnal k práci konstruktéra motorů,“ říká molekulární biolog Martin Sztacho

Žena-IN, 22. 12. 2024
Pokud jde o výzkum v lékařské vědě, obecně panuje představa, že v jedné laboratoři vznikne z čehosi pilulka, která vyléčí například rakovinu. Jenže tak jednoduché to není, jak potvrzuje v rozhovoru pro Žena-IN doktor Martin Sztacho, který působí jako vedoucí Laboratoře architektury nádorové buňky na ÚBEO 1. LF UK, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny.
17. 12. 2024

Bohatě prostřená tabule výsledků českého výzkumu nádorů

Medical Tribune, 17. 12. 2024
Ve druhé polovině listopadu v Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve spolupráci Evropské infrastruktury pro translační medicínu a potřetí v řadě také ve spolupráci Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR).
17. 12. 2024

PredictONCO – automatizovaná analýza nádorových mutací a pomůcka pro výběr léčby

Medical Tribune, 17. 12. 2024
Precizní medicína založená na identifikaci specifických molekulárních alterací řídících vznik a rozvoj nádorového onemocnění u konkrétního pacienta je v současnosti nejslibnějším konceptem onkologické léčby.
3. 12. 2024

Štěrba: Dynamicky se rozvíjející nádory nemůžeme léčit podle rigidních protokolů

Medical Tribune, 3. 12. 2024
Prof. MUDr. Jaroslavu Štěrbovi, Ph.D., přednostovi Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucímu jedné z výzkumných skupin NÚVR, se letos dostalo vysokého ocenění jeho dosavadní práce.
20. 11. 2024

Olomouc je na 3 dny hlavním městem českého výzkumu rakoviny

Trendyzdraví.cz, 20. 11. 2024
Více než 300 osobností české a světové vědy a biomedicínského výzkumu se v těchto dnech, 18. až 20. listopadu, schází v Olomouci na České výroční konferenci o výzkumu nádorů (Czech Annual Cancer Research Meeting – CACR Meeting 2024). 
12. 11. 2024

Brněnští vědci popsali nové mechanismy řídící dělení nádorových buněk u rakoviny kůže

Novinky.cz, 12. 11. 2024
K vývoji nových léků na rakovinu kůže, jejíž léčba je velmi náročná, pomůže objev vědců z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Při studiu kožních zhoubných národů objevili nové mechanismy řídící dělení nádorových buněk. Vědci teď budou hledat způsob, jak tyto mechanismy blokovat. Právě to může vést k účinnější léčbě.
5. 11. 2024

Jan Trka: Nemáme dost na to, abychom platili každému, kdo tvrdí, že je vědec

Medical Tribune, 5. 11. 2024
S vedoucím Laboratorního centra Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol, Praha, které je zároveň součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), prof. MUDr. Janem Trkou, Ph.D., jsme měli možnost krátce hovořit u příležitosti říjnového neformálního setkání výboru konsorcia EuroMRD v Praze.
3. 11. 2024

„Vědecká práce je i o tom, jak zvládat neúspěchy,“ říká vědec a lékař profesor Tomáš Stopka

Žena-IN, 3. 11. 2024
Onkologická onemocnění krve patří mezi ta, která se daří úspěšně léčit. Na druhé straně je ještě mnoho pacientů, kterým lékaři zatím pomoci neumí. Věda ale postupuje rychle dopředu, což potvrzuje hematolog a vědec Tomáš Stopka, který se v NÚVR věnuje výzkumu nových léků pro hematologické malignity.
27. 10. 2024

Protinádorová vakcína podpoří imunitní systém, aby bojoval s rakovinou.

Žena-In, 27. 10. 2024
Z dosavadních vědeckých výsledků vyplývá, že může být v léčbě nádorů zcela zásadní zapojit imunitní systém pacienta. Jako cesta se jeví nový typ protinádorové vakcíny, za jejímž objevem stojí tým švýcarských výzkumníků, pod vedením profesora Lukase Flatze, jehož členem byla i vedoucí výzkumné skupiny Imunoterapie nádorů v NÚVR Lenka Bešše z Biologického ústavu LF MU.
27. 10. 2024

Profesor Aleksi Šedo: Proces vývoje nových léků je dlouhý, trvá až patnáct let

Novinky.cz, 27. 10. 2024
Onkologická onemocnění jsou čím dál častější. Dobrou zprávou je, že si s nimi lékaři umí poradit mnohem lépe než dříve. Je to především zásluhou vědců, kteří neustále pracují na výzkumu nových léků a postupů.
23. 10. 2024

Vědci objevili nový mechanismus, kterým se chronická lymfocytární leukémie brání léčbě

ScienceMag.cz, 23. 10. 2024
Doposud známým způsobem rezistence na léčbu chronické lymfocytární leukémie byl vznik genetických mutací, které se vytvoří v DNA leukemické buňky, umožňují jí odolat léčbě a dál se množit.
8. 10. 2024

Vědec k letošnímu udělení Nobelovy ceny: Objevili molekuly, které regulují agresivitu rakoviny

Novinky.cz, 8. 10. 2024
O velmi malých molekulách ribonukleové kyseliny (RNA) neměl začátkem 90. let nikdo tušení. Postupně se ukázalo, jak zásadní objev Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun při zkoumání hlístice háďátka obecného udělali.
8. 10. 2024

Precizní medicína přináší naději pacientům s rakovinou, kde ostatní možnosti selhaly

Svět ženy, 8. 10. 2024
„Kdy bude konečně vynalezen lék na rakovinu?“ To je jedna z nejčastějších otázek, kterou vědci a lékaři dostávají. Jenže žádné zázračné pilulky se zřejmě podle všeho nedočkáme. Rakovina totiž není jedno onemocnění.
1. 10. 2024

Český výzkum ligandů IL 6Rα dospěl až k podání patentové přihlášky

Medical Tribune, 1. 10. 2024
Ze spolupráce Laboratoře inženýrství vazebných proteinů Biotechnologického ústavu AV ČR a 1. LF UK, výzkumné skupiny Nádorové mikroprostředí, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), vzešel objev nových ligandů schopných blokovat receptory IL-6, řetězec alfa (IL-6Rα), a tím zpomalit růst a migraci nádorových buněk. Práci zveřejnil mezinárodní časopis Cell Communication and Signaling.
29. 9. 2024

Vědci vyvinuli protinádorové vakcíny pro děti: Novou naději v boji proti rakovině popisuje vedoucí výzkumné skupiny

Žena-IN, 29. 9. 2024
Čeští vědci oznámili průlom v oblasti vývoje protinádorových vakcín, které jsou použitelné u dětí s vysoce rizikovými druhy rakoviny. Tento objev by mohl znamenat průlom v léčbě těchto onemocnění. Účinnost těchto vakcín prokázala studie, kterou letos v létě otiskl mezinárodní odborný časopis International Journal of Cancer.
14. 9. 2024

Významný úspěch českých vědců. Jejich objev může výrazně zlepšit léčbu některých typů rakoviny

CNN Prima News, 14. 9. 2024
Významný objev, který může v budoucnu výrazně zlepšit léčbu některých typů rakoviny, oznámili vědci z Laboratoře integrity genomu Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM LF UP), který je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR).
12. 9. 2024

Imunoterapeutický potenciál estrogenů, flavonoidů a SERM v léčbě nádorů

Medical Tribune, 12. 9. 2024
Na stránkách časopisu Scientific Reports byla zveřejněna společná práce výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK, BIOCEV a dalších pracovišť, včetně těch zapojených v Národním ústavu pro výzkum rakoviny, která naznačuje další možný vývoj imunoterapie onkologických onemocnění (Abramenko et al., Sci Rep 2024).
10. 9. 2024

Slibné experimentální výsledky synergického efektu inhibitorů CDK4/6 a BCL-2 na buňky lymfomu

Medical Tribune, 5. 9. 2024
Výzkumníci z Prague Lymphoma Lab – Laboratoře experimentální a translační hematologie 1. LF UK a NÚVR pod vedením Pavla Klenera nedávno publikovali práci, v níž potvrdili in vitro i in vivo synergický účinek kombinace palbociklibu a venetoklaxu v procesu navození apoptózy lymfomu z plášťových buněk (MCL).
10. 9. 2024

Nová mezinárodní doporučení pro analýzu mutací TP53 u CLL nesou český rukopis

Medical Tribune, 3. 9. 2024
Analýza aberací genu TP53 (delece anebo mutace) je klíčovou součástí algoritmů rozhodování o léčbě chronické lymfocytární leukémie (CLL). Technologické i terapeutické pokroky poukázaly na potřebu aktualizovat stávající doporučení European Research Initiative on CLL (ERIC) pro analýzu TP53 u CLL.
20. 8. 2024

Čeští vědci vyvinuli nový kultivační model pro studium a testování léčiv u chronické lymfocytární leukémie

Medical Tribune, 20. 8. 2024
Model, který vzešel z výzkumné skupiny Marka Mráze a který napodobuje v laboratorních podmínkách mikroprostředí CLL, umožňuje dosáhnout vysoké míry proliferace, studovat molekulární dráhy, které ji řídí, i testovat nová léčiva.
22. 7. 2024

Čeští vědci zkoušejí „převychovat“ rakovinné buňky, které jsou odolné vůči léčbě

Novinky.cz, ČTK, 17. 7. 2024
Vědci se pokoušejí „převychovat“ rakovinné buňky, aby byly méně agresivní a reagovaly na léčbu. Dosáhnout toho chtějí čtyřmi různými strategiemi, které popisují v nové studii.
8. 7. 2024

Délka telomer a léčba rakoviny

Vesmír, 8. 7. 2024
Vědci z Oddělení molekulární biologie nádorů Ústavu experimentální medicíny AV ČR a pracovišť sdružených v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) představili nedávno na zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) výsledky svého výzkumu, kde dokazují, že existuje vztah mezi délkou telomer a prognózou pacientek s karcinomem vaječníků.
8. 7. 2024

Pohled do světa mladého biomedicínského vědce

Medical Tribune, 25. 6.
„Mým cílem je charakterizovat tumor infiltrující imunitní buňky a vylučované faktory, jež se mohou podílet na regulaci růstu nebo na spontánní regresi maligního kožního melanomu,“ říká postgraduální student Salim N. S. Abuhajiar, M.Sc.
3. 6. 2024

Polymerní nanoléčiva pro účinnější léčbu nádorových onemocnění

Vesmír, 3. 6. 2024
Časopis Vesmír zaznamenal úspěchy týmu Tomáše Etrycha (Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, NÚVR) na poli výzkumu inovativních systémů pro kontrolovanou dopravu účinných látek do nádorové tkáně a nádorových buněk.
28. 5. 2024

Nádory pod drobnohledem aneb co (ne)víte o extracelulárních vezikulech?

Medical Tribune, 28. 5. 2024
Určitá kontroverze spojená s extracelulárními vezikuly je dána mimo jiné trochu překotným vývojem v oboru. Řada lidí měla příliš vysoká očekávání, která se opírala o v minulosti nepříliš standardizované experimenty. Proto se nyní snažíme o lepší praxi ve výzkumu, která je nutná nejen pro kredit oboru, ale i pro přenesení příslibů extracelulárních vezikulů do klinické praxe.
28. 5. 2024

Vědci přišli na způsob, jak zřetelněji označovat mozkové nádory

ČTK, 24. 5. 2024
Nový objev vědců pomáhá lépe odlišit nádory v mozku od zdravé tkáně. Popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat a vytvoří výrazný kontrast. Díky tomu mohou neurochirurgové odstranit nádor co nejvíce a s minimem zdravé tkáně. Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) o tom informoval v tiskové zprávě. Výsledky česko-americké spolupráce publikoval v březnu odborný časopis Journal of Neurosurgery.
24. 5. 2024

Objev českých vědců chirurgům rozsvítí mozkové nádory

Způsob, jak přesněji označit mozkové nádory, představili ve společné publikaci výzkumné týmy Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) a Stanfordské univerzity. Vědci popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat a vytvoří výrazný kontrast se zdravou tkání.
7. 5. 2024

Molekulárně cílená sonda pro lepší perioperační vizualizaci glioblastomu

Medical Tribune, 7. 5. 2024
Výzkumníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s kolegy ze Spojených států identifikovali cílené molekulární sondy, které se specificky aktivují v nádorové tkáni glioblastomu – nejčastějšího zhoubného nádoru mozku u člověka. Neurochirurgům by tak do budoucna mohly tyto sondy umožnit lepší vizualizaci nádoru a jeho přesnější odstranění.
30. 4. 2024

Dá se zabránit rakovině?

Podcast Jadrná věda, 24. 4. 2024
Jadrná věda se zaměřila na výzkum rakoviny a hledání cest pro její diagnostiku a léčbu. V prvním podcastu na toto téma jsme mluvili s Petrem Buškem a Ivanem Melezínkem z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK. Oba zároveň působí v NÚVR.
30. 4. 2024

Jak spolu nádorové buňky komunikují a proč se rakovina vrací?

Svět ženy.cz, 28. 4. 2024
Počet onkologických pacientů narůstá a mnoha lidem, kteří si úspěšně prošli léčbou, se onemocnění vrací. Proč tomu tak je a jaké možnosti léčby má současná medicína? To vysvětluje v našem rozhovoru profesor Aleksi Šedo, ředitel NÚVR.