Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.
řešitel projektu a ředitel NÚVR
Je přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK a vedoucím jednoho z programů Centra nádorové ekologie, OP VVV spolufinancovaného EU. Zabývá se především aplikovaným biomedicínským výzkumem se zaměřením na regulaci a signalizaci buněčné proliferace a diferenciace a na inovativní cíle v oblasti diagnostiky a terapie nádorů. Je autorem monografií, patentů a desítek vědeckých publikací a mezinárodně respektovaným vědcem zejména v oblasti studia proteáz a mikroprostředí u maligního glioblastomu. V letech 2012–2020 byl děkanem 1. LF UK, již dříve působil jako hostující profesor na univerzitě v Pise, vědecký pracovník v Institut Curie v Paříži nebo jako senior scientist v R&D centru Procter & Gamble ve Frankfurtu nad Mohanem.
Působí jako člen Vědecké rady MZ ČR, GA ČR, Masarykova onkologického ústavu, je členem předsednictva AZV ČR a zakládajícím předsedou Neuroonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP a členem České lékařské akademie.
Prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D.
pověřený vědecký ředitel NÚVR
vedoucí uzlu Brno
domovské pracoviště: Lékařská fakulta Masarykovy Univerzity
Je přednostou Kliniky dětské onkologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Působí jako člen několika tuzemských i mezinárodních odborných společností, např. Children's Oncology Group (USA), European Bone and Marrow Transplant Group nebo International Society of Pediatric Oncology, a již podruhé jako člen Pediatrického výboru Evropské lékové agentury (EMA). Dlouhodobě se věnuje výzkumu personalizovaných protinádorových vakcín, které kombinují standardní léčbu s cílenými a imunoterapeutickými postupy. Ve vědecké činnosti se zaměřuje na inovativní terapeutické přístupy a mechanismy imunitní odpovědi u onkologických onemocnění. Publikoval přes 150 původních vědeckých článků v mezinárodních odborných časopisech s impakt faktorem, které byly citovány více než 5000krát. Je autorem či spoluautorem mnoha vědeckých publikací a aktivně se zapojuje do vzdělávání mladých lékařů a vědců. Jeho práce přispívá nejen k pokroku ve výzkumu nádorů dětského věku, ale také ke zlepšení kvality života dětských a dospívajících pacientů.
Doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D.
lékařský ředitel NÚVR
vedoucí uzlu Olomouc
domovské pracoviště: Lékařská fakulta Univerzity Palackého
Je zakládajícím ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP a ředitelem EATRIS-CZ, českého národního uzlu Evropské infrastruktury pro translační medicínu. Zabývá se především translačním, ale i základním výzkumem se zaměřením na molekulární podstatu nádorových a infekčních onemocnění, identifikaci nových biomarkerů, terapeutických cílů a nových léčiv. Je zakladatelem personalizované medicíny v České republice. Zastával funkci národního koordinátora testování v průběhu pandemie COVID-19. Je autorem desítek vědeckých publikací a více než 40 patentů léčiv. Působí jako člen Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace, je předsedou její Bioetické komise, pracuje jako místopředseda Nadace pro výzkum rakoviny a člen řídícího výboru Early Cancer Detection Europe. Již dříve se dvanáct let podílel na vedení Evropské infrastruktury pro translační medicínu EATRIS-ERIC.
Rada NÚVR
- prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
- prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., Lékařská fakulta a CEITEC Masarykovy Univerzity
- doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D., Lékařská fakulta Univerzity Palackého
- MUDr. Ludmila Boublíková, Ph.D., 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
- MUDr. Petr Džubák, Ph.D., Lékařská fakulta Univerzity Palackého
- prof. Ing. Michal Hocek, CSc., DSc., Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
- prof. MUDr. Pavel Klener, Ph.D., 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
- prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc., 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
- prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., Masarykův onkologický ústav
- prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D., 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy