Internacionalizace ve vědě – všechno souvisí se vším!

Na mezinárodní vědecké spolupráci a jejích měřitelných parametrech je NÚVR už ze své podstaty založen. Jedním z kvalifikačních kritérií pro vedoucí výzkumných skupin je předchozí rozsáhlá zahraniční zkušenost a smyslem další udržitelnosti projektu jsou i mezinárodní partnerství. Lenka Bešše, vedoucí skupiny Imunoterapie nádorů z brněnského uzlu NÚVR, k tomu dodává: „Z vlastní zkušenosti vysoce hodnotím možnost výjezdů do zahraničí. Důležité je mít po návratu podmínky, jak tyto zkušenosti 

i zúročit. Pokud už člověk měl v zahraničí etablované své vlastní téma, možnost pracovat na něm se zahraničními kolegy i po návratu je určitě fajn! NÚVR nám pomáhá prezentovat se v zahraničí, a tím i získávat různé mezinárodní spolupráce, bez kterých by řešení řady projektů nebylo vůbec možné.“

Více zde

Antónia Mikulová:
Veda je hlavne o

(medzinárodnej) spolupráci

„Jednou zo zásadných vecí, ktoré som sa zatiaľ naučila, je to, že veda je hlavne o spolupráci. Preto si myslím, že spolupráca so zahraničnými výskumnými skupinami a zdieľanie ‚know-how‘ – inými slovami biologických či technických znalostí – by mohlo do veľkej miery pomôcť posunúť českú vedu na svetovú úroveň. Zároveň by tieto spolupráce mohli napomôcť väčšiemu prílivu zahraničných grantov aj vedcov do Česka.“

Více zde

Meri Alberich Jordà:
NÚVR pomáhá

atrahovat zahraniční vědce

„Pro přilákání vědců do Česka je třeba zavést tři stejně důležitá opatření. Zajistit přístup k vynikajícím facilitám a nejmodernějšímu vybavení, posílit a podpořit excelenci ve výzkumu a nabídnout konkurenceschopné platy a financování výzkumu. Věřím, že existence NÚVR ke všem těmto oblastem významně přispívá. Atrahovat zahraniční vědce však vyžaduje více než jednu iniciativu.“

Více zde

Global Interactome Mapping Reveals Pro-tumorigenic Interactions of NF-κB in Breast Cancer

 

Petr Lapcik, R. Greg Stacey, David Potesil et al.

 

Mol Cell Proteomics

2024 April

 

DOI: 10.1016/j.mcpro.2024.100744

PMID: 38417630

ERIC recommendations for TP53 mutation analysis in chronic lymphocytic leukemia—2024 update 

 

Jitka Malcikova, Sarka Pavlova, Panagiotis Baliakas et al.

 

Leukemia

2024 May

 

DOI: 10.1038/s41375-024-02267-x

PMID: 38755420

Stromal cells engineered to express T cell factors induce robust CLL cell proliferation in vitro and in PDX co-transplantations
allowing the identification
of RAF inhibitors as anti-proliferative drugs

 

Eva Hoferkova, Vaclav Seda, Sona Kadakova et al.

 

Leukemia

2024 June

 

DOI: 10.1038/s41375-024-02284-w

PMID: 38877102

Poznání rakoviny stojí i na pochopení buněčné architektury

Úspěšný výzkum velmi často závisí na dobře fungujícím týmu. To ví i Martin Sztacho, který 

v pražském uzlu NÚVR vede nově založenou a ryze mezinárodně obsazenou Laboratoř architektury nádorové buňky při Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK. Dobře vystavěná výzkumná skupina je podle něj jako architektonické dílo – každý člen musí mít své místo a cítit, že má jeho práce smysl. Mezinárodní zkušenosti Martinovi umožnily vytvořit skupinu, v níž se propojuje nejen vědecká excelence, ale i různé kulturní perspektivy. A přestože se jeho výzkum zaměřuje na složitost živých organismů a pochopení buněčné architektury, jeho osobně naopak fasicunuje strohost a syrovost architektury brutalistické.

Více zde

Poznáte, kde to je?

Koukněte zítra na

Podělte se s námi i vy o netradiční fotky ze své laborky!

VP5 pro translační výzkum v onkologii

Výzkum primárních nádorových buněk, jenž umožňuje při znalosti klinických parametrů odhalení genetických změn zodpovědných za rezistenci k terapii či za relaps choroby. Testování experimentálních léčiv v proof-of-concept preklinických studiích na buněčných liniích 

a myších modelech. A také validace biomarkerů účinnosti nebo rezistence na testovanou léčbu v časných fázích klinických studií na pacientech. To jsou tři hlavní pilíře výzkumného programu NÚVR zaměřeného na translační onkologii, které představuje Pavel Klener, společně s Ludmilou Boublíkovou jeho hlavní vedoucí.

Více zde

Indikátory nejsou jen publikace…

Jedním z ukazatelů, k jejichž plnění jsme se v NÚVR zavázali, je i počet nově příchozích zahraničních výzkumníků. Aktuálně se naše týmy rozšířily již o 47 vědců ze zahraničí – do výzkumných skupin v pražském uzlu jich přišlo 26, v brněnském uzlu 15 a v olomouckém uzlu 6. Nejvíce jsou mezi nimi zastoupeni kolegové ze Slovenska (11), z dalších evropských zemí či

z USA, ale přišli i výzkumníci z Indie, Spojených arabských emirátů, Jordánska, Peru či Brazílie. Více o mezinárodní spolupráci můžete najít i v našem nově sestaveném přehledu výzkumných skupin NÚVR.

Více zde

Medical Tribune, 20. 8. 2024

Model, který vzešel z výzkumné skupiny Marka Mráze a který napodobuje v laboratorních podmínkách mikroprostředí CLL, umožňuje dosáhnout vysoké míry proliferace, studovat molekulární dráhy, které ji řídí, i testovat nová léčiva.

Klinická onkologie 4/2024, 15. 8. 2024

Výsledkům týmů zapojených v NÚVR věnuje svoji novou pravidelnou rubriku i oficiální časopis České onkologické společnosti ČLS JEP.

Poslechněte si další nové epizody z letních natáčení s vědci a vědkyněmi z Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Všechny díly podcastu Mezi buňky nově najdete i na Spotify a Apple Podcasts!

CNN Prima News, 14. 7. 2024 

David Bednář představuje PredictONCO – unikátní bioinformatický nástroj vyvinutý ve spolupráci výzkumných skupin v Brně.

Český rozhlas Plus, Věda Plus, 29. 7. 2024

Je možné naučit rakovinu slušnějšímu chování? Čeští vědci se snaží převychovat nádorové buňky, které jsou odolné vůči léčbě. Co to může změnit?

27. 9. 2024

Praha

Především ve spolupráci s kolegy z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, ale i Ústavu experimentální medicíny AV ČR a 1. LF UK se NÚVR připojuje k popularizační akci, během níž se na jediný večer v roce otevírají široké veřejnosti stovky laboratoří a výzkumných institucí!

23. 10. 2024

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Praha

Zajímá vás, jak zásadní roli hraje NMR spektroskopie při navrhování a objevování léčiv a jak byste ji mohli využít ve svém výzkumu? Přihlaste se na intenzivní kurz pořádaný ÚOCHB AV ČR pod záštitou NÚVR a staňte se odborníkem na NMR za jeden den!

24. 10. 2024

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Praha

Co se skrývá za efektními barevnými modely struktur proteinů? Jaké informace je z nich možné získat? A jak je lze využít ve výzkumu? To vše se dozvíte během jednodenního kurzu pořádaného ÚOCHB AV ČR pod záštitou NÚVR!