NÚVR pohledem zvenčí

„Mám tu čest sledovat jako člen International Supervisory and Advisory Board (ISAB) vývoj NÚVR, ze kterého se dnes stává skutečně komplexní konsorcium, jehož skupiny spojují základní výzkum s translačním přístupem a klinickou aplikací,“ řekl nám během setkání na nedávném CACR Meeting 2024 Viktor Umansky z DKFZ Heidelberg, a dodal: „To samozřejmě vyžaduje velmi úzkou spolupráci mezi vědci a klinickými pracovníky. A myslím, že NÚVR vynaložil velké úsilí, aby tyto lidi spojil. Velmi oceňuji i pozornost, kterou věnuje vzdělávání a dalšímu 

 

rozvoji mladých vědců. Pro mne je skvělé být u toho, sledovat vývoj české onkologické vědy a pozorovat ten pokrok. Díky tomu se i já mohu mnohému naučit pro svůj výzkum.“ A předsedkyně ISAB Daniela Elena Costea pak ve svém článku přináší řadu argumentů pro své konstatování, že „NÚVR je vzorem, čeho je možné v oblasti výzkumu rakoviny docílit koordinovaným a mezioborovým úsilím.“

Více zde

Nikta Ziaei:
Přiveďme do Česka světové špičky

Český výzkum rakoviny dosáhl impozantního pokroku, který se odráží v rostoucím zastoupení českých vědců v impaktovaných časopisech a na významných světových konferencích. Aby se česká onkologie dále zviditelnila a NÚVR získal pozici myšlenkového lídra v této oblasti, měli bychom u nás pořádat mezinárodní konference a workshopy o nových tématech, a přivést tak do ČR světové špičky v oblasti výzkumu rakoviny.

Více zde

Jonathan S. Duke-Cohan:

Zkušenosti jsou most mezi ČR a světem

Česká republika musí dohánět západní země, které měly čtyřicet let vývoje navíc. Český onkologický výzkum v současné době nepředstavuje silný signál na mezinárodním radaru, ale to se změní. Vše závisí na příchodu nových, mladších generací kliniků a vědců do oboru. Po 3–5 letech strávených v zahraničí si přivezou zpět zkušenosti a kontakty, které vytvoří pevný most mezi Českem a špičkovými světovými institucemi a zvýší tak zdejší postavení.

Více zde

TBK1-associated adapters TANK and AZI2 protect mice against TNF-induced cell death and severe autoinflammatory diseases

 

Andrea Ujevic, Daniela Knizkova, Alzbeta Synackova et al.

 

Nat Commun

2024 November 

 

DOI: 10.1038/s41467-024-54399-4 

PMID: 39562788

eIF4F controls ERK MAPK signaling in melanomas with BRAF and NRAS mutations

 

Barbora Valcikova, Natalia Vadovicova, Karolina Smolkova
et al.

 

Proc Natl Acad Sci U S A

2024 October

 

DOI: 10.1073/pnas.2321305121

PMID: 39436655

LAMP-based electrochemical platform for monitoring HPV genome integration at the mRNA level associated with higher risk of cervical cancer progression

 

Nasim Izadi, Johana Strmiskova, Milan Anton et al.

 

J Med Virol

2024 October

 

DOI: 10.1002/jmv.70008 

PMID: 9420658

Díky NÚVR objevujeme stále nová využití biosenzorů

Optické biosenzory Markétu Bockovou uhranuly již v rámci její diplomové práce. Jako absolventka programu Biochemie měla 

k medicinálním aplikacím blízko a spojení optických biosenzorů s lékařskou diagnostikou pro ni byla jasná profesní volba. Dnes čítá výzkumná skupina Optické biosenzory na Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, která je součástí NÚVR, přibližně 20 členů – teoretických fyziků, optiků, inženýrů, biochemiků, fyzikálních chemiků i konstruktérů nejen z ČR, ale také z Itálie, Slovenska, Číny a Íránu. Práce, které tým Optických biosenzorů publikoval, nasbíraly přes 22 tisíc citací, přibližně 1100 citací ročně.

U medicinálních aplikací jí dělá radost, když může k výsledkům přidat i „třešničku na dortu“ v podobě menší klinické studie – jako odměnu pro celý tým i pro lékaře, se kterými spolupracují.

Více zde

Ohlédnutí za CACR Meeting 2024 

Na Andrově stadionu v Olomouci hráli zápas Ligy národů fotbalisté Česka s Gruzií a v kongresovém centru naproti přes ulici rozehráli svoji mezinárodní extraligu vědkyně a vědci. Konala se konference Czech Annual Cancer Research Meeting, kterou třetím rokem po sobě spolupořádal Národní ústav pro výzkum rakoviny. Připomeňte si ji nad našimi fotografiemi a poslechněte si bezprostřední dojmy účastníků z domova i z ciziny.

VP2 pro vývoj nových protinádorových léčiv

Výzkumné skupiny VP2 se věnují různým aspektům vývoje potenciálních protinádorových léčiv a terapeutických postupů. Jejich práce je zaměřena na vývoj nových terapeutik na bázi malých molekul, polymerů i tzv. biologicals (terapeutických proteinů, protilátek, nukleových 

kyselin i buněčných terapií), dále na optimalizaci kandidátních látek, biologické testování a preklinický vývoj. Cílem je během několika příštích let dovést několik nejslibnějších látek do klinických studií, přičemž již nyní se podařilo v této oblasti dosáhnout významných pokroků, jak uvádí Michal Hocek, společně s Mariánem Hajdúchem hlavní vedoucí VP2.

Více zde

Indikátory nejsou jen publikace…

Jedním ze závazků NÚVR je využívat národní a evropské výzkumné infrastruktury k dosažení pokroku ve výzkumu, diagnostice a léčbě rakoviny. Samy instituce zapojené v NÚVR se přímo podílejí na řízení velkých výzkumných infrastruktur, vzájemná synergie umožňuje vytvářet přidanou hodnotu, zabránit duplicitám a zvýšit efektivitu výzkumu. NÚVR v České republice aktivně 

spolupracuje s několika velkými výzkumnými infrastrukturami, aby posílil své kapacity v oblasti výzkumu rakoviny. Tato partnerství poskytují NÚVR přístup k pokročilým technologiím a zdrojům, což posiluje špičkový výzkum a inovace. 

Více zde

Medical Tribune, 3. 12. 2024

„Je to nádherný pocit, když můžete prezentovat výsledky práce, na které děláte přes dvacet let – a o níž mnozí kolem vás říkali, že to je úplný nesmysl. Když se pak po letech ukáže, že člověk měl pravdu, tak je to docela dobré, ne?!“ říká Jaroslav Štěrba.

CzechCrunch, 14. 11. 2024

Lenka Bešše, bioložka z Národního ústavu pro výzkum rakoviny, hovoří o tom, jak pochopit buněčné mechanismy, kterými se rakovina mění a stává rezistentnější, ale i o tom o tom, jak moc rozdílné je pracovat na výzkumu ve Švýcarsku a v Česku, zejména pokud má člověk dvě malé děti.

Žena-IN, 3. 11. 2024

Onkologická onemocnění krve patří mezi ta, která se daří úspěšně léčit. Na druhé straně je ještě mnoho pacientů, kterým lékaři zatím pomoci neumí. Věda ale postupuje rychle dopředu, což potvrzuje hematolog a vědec Tomáš Stopka, který se v NÚVR věnuje výzkumu nových léků pro hematologické malignity.

Zdravotnický deník, 1. 11. 2024

„NÚVR reaguje na zoufalou potřebu státní správy, aby když se zaměří na téma akademické onkologie, viděla, kde se bádání děje, a kde se to děje dobře. Jinak se může stát, že bude vynakládat nekonečné množství prostředků, které se budou fragmentárně rozptylovat v celé sféře, ale vlastně nebude jasné, k čemu to je,“ ocenil náměstek ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Doleček.

Novinky.cz, 27. 10. 2024

„Zásadní komponentou hledání nových léků na konkrétní nádorové onemocnění je poznání jeho biologické podstaty. Možnosti onkologie posouváme tím, že se nesoustřeďujeme jen na vlastní nádorové buňky, ale na nádor jako celek. Můžeme tak ovlivňovat procesy, které v něm probíhají,“ řekl mj. čtenářům Novinky.cz Aleksi Šedo.

DVTV, 10., 12., 19. a 26. 11. 2024
Vědci proti rakovině – miniseriál připravený v rámci mediálního partnerství NÚVR a DVTV představuje témata jako věda vs. láska, věda vs. (ne)úspěch nebo věda vs. svět. Celý cyklus pak uzavírá rozhovor s ředitelem NÚVR Aleksim Šedem.

3. 12. 2024

Proč mají buňky sebevražedné mechanismy a jak se rakovina naučila je deaktivovat? Hodí se v laboratoři zlatá pipeta? Pozvání Mezi buňky přijala vedoucí výzkumné skupiny Nádorové supresory Zuzana Kečkéšová z ÚOCHB.


5. 11. 2024

„Pokud má váš soupeř cholerický temperament snažte se ho rozzuřit,“ napsal mistr Sun-c' asi v 5. století před naším letopočtem. O „pár let později“ stejnou taktiku používá i Martin Mistrík z ÚMTM LF UP v boji proti onkologickým onemocněním.

 

Všechny díly podcastu Mezi buňky nově najdete i na Spotify a Apple Podcasts!