Jiný kraj, stejný mrav!

„Meziregionální spolupráce spočívá ideálně ve vytváření větších konsorcií, v zásadě neformálních, která umožní zpracovávat mj. větší množství vzorků

a v rámci multicentrické studie nebo sběru pomůže vytvořit konkurenceschopný soubor, který může být úspěšný v publikacích vysoké kvality, třeba i v mezinárodním měřítku,“ říká  Václav Liška, vedoucí Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně LF UK v Plzni, která je součástí NÚVR, a dodává: „Osobně nacházím inspiraci v zemích, které jsou podobně 

velké, eventuelně lehce větší než my, ale jsou významně ekonomicky silnější. Například Nizozemsko nebo Švýcarsko, kde je významně rozvinutá spolupráce v rámci multicentrických studií. Tam se ukazuje, že když skutečně využíváte potenciál, dokážete dokončit projekty dříve – a zdravou konkurenceschopností uvnitř týmů docílíte potom konkurenceschopnosti i navenek.“

Více zde

Elena Garcia Borja:
I lokální vazby jsou silné

Mladí výzkumníci se v některých regionech mohou potýkat s problémy, jako je omezená mezinárodní viditelnost, což může ztěžovat navazování spoluprací a networking, nebo omezený přístup ke specializovaným facilitám. Tyto překážky však s sebou nesou i příležitosti. Menší výzkumné komunity podporují silnější a osobnější partnerství a spolupráce, což mladým vědcům umožňuje vytvářet vlivné sítě na lokální úrovni.

Více zde

Jiří Šána: Seniorní vědci se vrací do regionů

Nemyslím si, že by vědci v jednotlivých regionech měli těžší podmínky v porovnání s hlavním městem a určitě mohou těžit z dynamického rozvoje výzkumných infrastruktur, který lze v posledních letech pozorovat napříč celou ČR. Dobrým příkladem, že regiony umí poskytovat rovnocenné podmínky a příležitosti, je i skutečnost, že mnoho seniorních vědců se po letech strávených často na prestižních pracovištích v zahraničí vrací právě do regionů.

Více zde

Clinical and Prognostic Significance of Additional Chromosomal Abnormalities at Diagnosis of Chronic Myeloid Leukemia

 

Jiří Mayer, Petra Čičátková…, Tomáš Pavlík.

 

Am J Hematol.

2025 January

 

DOI: 10.1002/ajh.27608

PMID: 39873232

 

Microtubule-associated NAV3 regulates invasive phenotypes in glioblastoma cells

 

Aneta Škarková, Markéta Pelantová…, Jan Brábek.

 

Brain Pathol. 

2025 January

 

DOI: 10.1111/bpa.13294

PMID: 39097525

 

Search for germline gene variants in colorectal cancer families presenting with multiple primary colorectal cancers

 

Asta Försti, Filip Ambrozkiewicz…, Kari Hemminki.

 

Int J Cancer.

2024 December

 

DOI: 10.1002/ijc.35283

PMID: 39654522

 

 

Role patologů je ve výzkumu nezastupitelná

Před bezmála třiceti lety mu vstoupila do života. Dodnes jí zůstal věrný a považuje ji za chytrou krásku medicíny.  

Řeč je o Janu Bouchalovi a patologii. Jako vedoucí Laboratoře molekulární patologie na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, která je součástí NÚVR, má na starosti více než šest desítek kolegů – lékařů, vysokoškoláků a laborantů. Rozhodně se tedy necítí v práci nijak osamělý, naopak, jak sám říká, někdy je to na patologii docela cvrkot! Jeho výzkumný tým se kromě jiného zabývá identifikací nových prognostických a prediktivních biomarkerů v tekutých biopsiích pacientů s diseminovanými nádory – zejména s metastatickými karcinomy prostaty, jejichž prognóza a léčba jsou stále neuspokojivé. Zároveň intenzivně vnímá, že lékařům chybí chráněný čas pro výzkum, což je velká škoda.

Více zde

VP4: Úspěchy v časné detekci a prevenci nádorů

Dosavadní výsledky VP4 potvrzují význam multidisciplinárního přístupu ke studiu časné detekce a prevence nádorů. Rozšíření spolupráce v oblasti neinvazivních diagnostických metod, zejména analýzy kondenzátu vydechovaného 

vzduchu, přináší nové možnosti pro včasný záchyt plicního karcinomu. Pokrok v oblasti genetické predispozice umožňuje přesnější stratifikaci rizikových skupin a efektivnější personalizovanou prevenci. Klíčovým faktorem v tomto úsilí je úzká provázanost jednotlivých výzkumných směrů, která umožňuje komplexní analýzu rizikových faktorů a efektivní implementaci výsledků do klinické praxe, jak uvádí Petr Džubák a Marek Svoboda, hlavní vedoucí VP4.

Více zde

Indikátory nejsou jen publikace…

Zvýšením excelence tuzemského onkologického výzkumu a navýšením stupně jeho internacionalizace NÚVR přispívá k plnění Inovační strategie ČR 2019–2030 pro oblast „Inovační a výzkumná centra“ ve státem vybraných prioritních oblastech VaVaI. Cílem je dosažení evropské, resp. světové excelence a pozice rovnocenného a respektovaného hráče v Evropském výzkumném

prostoru, který se spolupodílí na vytváření trendů excelentního evropského výzkumu. Přinášíme přehled projektů mezinárodní spolupráce ve VaVaI členů řešitelského týmu financovaných ze zahraničních zdrojů, které byly za dobu dosavadní existence NÚVR zahájeny.

Více zde

Medical Tribune, 27. 12. 2024

V Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve spolupráci Evropské infrastruktury pro translační medicínu a potřetí v řadě také ve spolupráci NÚVR.

Flowee, 8. 1. 2025
„Obecně česká biomedicínská věda patří mezi čím dál lepší, významnější komponenty světového výzkumu, takže v tom se rozhodně nemusíme stydět,“ říká v rozhovoru ředitel NÚVR Aleksi Šedo.

Zdravotnický deník, 16. 1. 2025

„Jednotlivé cíle projektu NÚVR pokrývají celý inovační řetězec, počínaje studiem řídicích principů na buněčné úrovni, až po preklinické studie. Klíčovou součástí je příprava budoucích odborníků,“ zaznělo mj. na Evropské onkologické konferenci Zdravotnického deníku.

21. století, 20. 1. 2025

V hojící se ráně i v nádorovém mikroprostředí spolu buňky komunikují pomocí cytokinů. Zatímco po uzavření rány se komunikace „vypne“ a množení buněk se zastaví, nádor se stále rozrůstá a jeho buňky dál vysílají signály stimulující tvorbu nové tkáně, představuje aktuální výzkum K. Smetana.

Žena-IN, 1. 2. 2025

Buňky chronické lymfocytární leukémie dokážou léčbě odolávat ještě dříve, než si vůči ní vyvinou rezistentní  mutace. Vědci z CEITEC MU a NÚVR jako první na světě popsali negenetický mechanismus, kterým leukemické buňky nastartují alternativní signální dráhu a pokračují v nekontrolovaném růstu a dělení.

Český rozhlas, Věda Plus, 4. 2, 2025

„Jednou z rychle sílících zbraní lékařů je takzvaná precizní onkologie. komplementárně a vhodně doplněná možnostmi imunoterapie, ať už v podobě buněčné léčby, nebo třeba protilátek,“ řekl posluchačům Českého rozhlasu vědecký ředitel NÚVR Jaroslav Štěrba.

Česká televize, Sama doma, 27. 1., 30. 1., 10.–13. 2. 2025

Poslední lednový týden se pořad Sama doma věnoval úspěchům české vědy. Mezi pozvanými hosty nechyběli ani Jaroslav Šterba, který nastínil problematiku dětských nádorů ve světle precizní medicíny, a Pavel Klener, jenž mj. hovořil o inovativní léčbě lymfomů. Druhý únorový týden pak patřil vědcům z NÚVR napříč všemi uzly – Aleksimu Šedovi, Lence Kotrchové, Zdeňku Andrysíkovi a Martinu Mistríkovi – a jejich společným tématem bylo, jak vyzrát na nádorové buňky.

I letos pokračujeme s naším podcastem – tentokrát však v lehce pozměněné podobě! Těšit se budete moci vždy na diskuzi dvou hostů, zaměřenou jak na odbornou, tak i na společenskou rovinu biomedicínského výzkumu. V lednové epizodě jsme přivítali ředitele ÚOCHB AV ČR Jana Konvalinku a ředitele NÚVR Aleksiho Šeda. V únoru pak dva odborníky na precizní medicínu z brněnského uzlu NÚVR – Jaroslava Štěrbu a Ondřeje Slabého. O vzdělávání budoucí generace vědců se budeme v březnu bavit s Michalem Kolářem z ÚMG AV ČR a Petrem Mazouchem, členem předsednictva SOČ.

10.–16. 3. 2025

Akademie věd ČR, Praha

Ve středu 12. března od 18.00 v budově AV ČR (Národní 1009/3, Praha 1) v rámci festivalu neurověd, který je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week, proběhne přednáška Petra Buška z ÚBEO 1. LF UK a NÚVR „Jak (a proč) rozsvítit nádory mozku?“

3.–5. 9. 2025

BVV, Brno

Tradiční onkologický kongres se letos koná v časnějším termínu než v minulých letech – hned po letních prázdninách. Svůj prezentační stánek zde bude mít již podruhé také NÚVR.

16.–19. 10. 2025

Kongresové centrum Praha

Výroční meeting European Association of Neuro-Oncology se letos uskuteční v ČR s významnou účastí Neuroonkologické sekce ČOS ČLS JEP a NÚVR – prezidentem kongresu je Aleksi Šedo a NÚVR uspořádá v rámci odborného programu workshop.

24.–26. 11. 2025

Hotel NH Collection Olomouc Congress